"Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego"
Data publikacji 15.12.2011
Decyzją Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której członkiem jest również Komenda Główna Policji, podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” w dniach 5-11 grudnia 2011 roku. Do tej ...
TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO
Krajowa Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, której członkiem jest również Komenda Główna Policji, podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia „Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” w dniach 5-11 grudnia 2011 roku. Do tej pory działania organizacyjne związane z Tygodniem Bezpieczeństwa były koordynowane na szczeblu ONZ. W tym roku każde państwo samodzielnie podejmuje decyzję w tej sprawie.
Na terenie naszego województwa w dniach 5 – 11 grudnia 2011r. prowadzone są działania kontrolne, realizowane w ramach codziennej służby policjantów ruchu drogowego, przede wszystkim skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego.
W okresie od 01 stycznia do 30 listopada 2011 roku na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 1172 wypadków, w których śmierć poniosło 214 osób, a 1297 osób zostało rannych, zgłoszono 24200 kolizji. W analogicznym okresie roku ubiegłego doszło do 1414 wypadków, w których śmierć poniosło 216 osób a 1713 osób zostało rannych. Zgłoszono 27432 kolizje.
Okres jesienny na drogach wiąże się z problemem ograniczonej widoczności, co jest jednym z najbardziej istotnych czynników mogących mieć wpływ na powstawanie wypadków, szczególnie z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Tak więc na potrącenia narażeni są przede wszystkim, piesi poruszający się po jezdni lub poboczu, jak również rowerzyści i motorowerzyści.
Podczas ograniczonej widoczności, gdy osoba piesza ma na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie ma na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega ją z dużym opóźnieniem. W nocy widzimy gorzej, a kierowcy wiele rzeczy w ogóle nie dostrzegają, szczególnie jak towarzyszy temu mgła. W ciemnościach pieszy przy dobrej widoczności może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł samochodu.
Podobnie przedstawia się bezpieczeństwo rowerzystów, którzy niestety w dalszy ciągu lekceważą elementarne zasady własnego bezpieczeństwa, a także poprzez własną nieodpowiedzialność narażają innych uczestników ruchu na obrażenia. Mowa tu oczywiście o braku oświetlenia roweru czy nie stosowaniu kamizelki odblaskowych.
Bardzo często zarówno pieszych jak i rowerzystów gubi przeświadczenie, że „skoro ja widzę samochód to i kierowca w nim się znajdujący też mnie widzi”.
Innym czynnikiem mającym niebagatelny wpływ na zagrożenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego jest w dalszym ciągu ujawnianie kierowców prowadzących pojazdy po alkoholu.
Tylko na drogach naszego województwa w okresie od 01 stycznia do 30 listopada 2011 roku ujawniono 7892 kierujących z art. 178§1 i 2 KK (w tym samym okresie 2010 roku ujawniono 7383 takich kierowców). Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o popełnione wykroczenia w tym zakresie. W tym roku od 01 stycznia do 30 listopada z art. 87§1 i 2 KW ujawniono 1631 kierujących (w 2010 roku 1123 takich osób).
Międzynarodowy „Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” ma służyć popularyzacji bezpiecznego zachowania się na drogach, w tym również na terenie naszego kraju, gdzie nadal dochodzi do wielu wypadków ze skutkiem śmiertelnym.
PAMIĘTAJMY, ŻE CENĄ LEKKOMYŚLNOŚCI CZY BŁĘDU
POPEŁNIONEGO NA DRODZE
JEST LUDZKIE ŻYCIE I ZDOWIE
POPEŁNIONEGO NA DRODZE
JEST LUDZKIE ŻYCIE I ZDOWIE
Opracował:
kom. Krzysztof Złotnicki
WRD KWP w Bydgoszczy
Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010