Wiadomości

Policjanci w kampanii „Białej Wstążki”

Data publikacji 16.12.2011

Policjanci z Lipna włączyli się w działania na rzecz trwającej w dniach od 25 listopada do 10 grudnia kampanii "Białej Wstążki": „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”. Głównym celem ogólnoświatowego projektu jest ...

Policjanci z Lipna włączyli się w działania na rzecz trwającej w dniach od 25 listopada do 10 grudnia kampanii "Białej Wstążki": „Mężczyźni przeciw przemocy wobec kobiet”. Głównym celem ogólnoświatowego projektu jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważny jest głos i rola mężczyzn w przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. 

"... Ciągłe wymówki, irytacja, agresja, awantury, wyzwiska, poniżanie, upokarzanie, zastraszanie, zmuszanie do współżycia, szantażowanie, zabranianie kontaktów z bliskimi i znajomymi, wypędzanie z mieszkania, szarpanie, popychanie, bicie – Zastanów się dlaczego to robisz? … Nie pocieszaj się i nie szukaj dla siebie usprawiedliwienia – nic nie uzasadnia przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej …". To wstęp do treści ulotki opracowanej przez policjantów z Lipna zajmujących się prewencją kryminalną, którą funkcjonariusze w dniach 6 i 7 grudnia przy różnych okazjach rozdawali mężczyznom. To działania w ramach kampanii „Białej Wstążki” prowadzonej w ponad 50 krajach, zapoczątkowanej przez mężczyzn i przede wszystkim do nich skierowanej. Biała wstążka symbolizuje przerwanie milczenia w kwestiach przemocy wobec kobiet i powstrzymanie się od wszelkich form jej stosowania.



Kampania ma swoje korzenie w Kanadzie, gdy w dniu 6 grudnia 1989 roku 25-latek wszedł do budynku Politechniki Uniwersytetu w Montrealu i zastrzelił tam 14 studentek, a 13 osób ranił. Oświadczył wówczas, że uczynił to ponieważ nie dostał się na techniczną uczelnię, a jego miejsce zajęły kobiety. W roku 1991 po akcji kanadyjskich mężczyzn (ponad 100 tys.) Rząd Kanady ogłosił dzień 6 grudnia, Narodowym Dniem Pamięci i Działania na rzecz Przemocy Wobec Kobiet. Odtąd w wielu krajach mężczyźni noszą białą wstążkę jako symbol swojego zaangażowania w walkę z przemocą stosowaną wobec kobiet.
Kampania ma celu upamiętnienie kobiet – ofiar przemocy i budowanie świadomości społecznej, że przemoc ze względu na płeć stanowi pogwałcenie podstawowych praw człowieka. Ma jednocześnie uzmysłowić nam wszystkim, że nie możemy milczeć: kobietom, że mogą zwrócić się do mężczyzn, a mężczyznom - … że powinni reagować i aktywnie przeciwdziałać przemocy.

asp. szt.  Anna Kozłowska
oficer prasowy
KPP w Lipnie

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony