Oszuści internetowi
Polacy coraz chętniej wykorzystują możliwości
jakie daje im internet. Służy on nie tylko do uzyskiwania informacji ale coraz
częściej do robienia zakupów bez wychodzenie z domu. Dzięki sklepom i aukcjom
internetowym można zamówić ...
Niestety nie wszyscy internauci używają Internetu w tym samym celu. Często w sieci działają osoby, które wykorzystują sieć, aby oszukiwać, szkodzić, psuć innym zabawę lub popełniać przestępstwa.
W okresie przedświątecznym grudziądzcy policjanci otrzymują informacje, zgłoszenia od osób oszukanych przez nieuczciwych sprzedawców oferujących do sprzedaży w internecie różne produkty. Jedni zamiast zamówionego towaru przesyłają puste opakowania lub przestają się w ogóle kontaktować.
Wczoraj /14 grudnia / złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa mieszkaniec Szynycha pod Grudziądzem. Na aukcji internetowej zakupił fotel za kwotę 249zł i do chwili obecnej towaru nie otrzymał. Nie ma też żadnego kontaktu ze sprzedającym.
Namierzenie oszustów internetowych nie jest prostą sprawą, ponieważ oszuści podejmują wiele działań aby uniknąć identyfikacji. Jednak grudziądzcy policjanci mają swoje sukcesy w walce z tego typu oszustwami, a dzięki współpracy z portalami aukcyjnymi namierzyli już niejednego oszusta.
Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
Jak się chronić przed oszustami internetowymi i co robić aby zakupy były możliwie bezpieczne:
1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do sprzedającego
2. Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
3. Przed kupnem na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym. Szczególną czujność powinna wzbudzić niewielka liczba komentarzy pozytywnych lub ich brak.
4. Przed zakupami w sklepie internetowym zasięgnij opinii o nim i sprawdź go. Zapytaj znajomych, sprawdź podany na stronie numer telefonu. W razie wątpliwości lepiej zrezygnuj z zakupów.
5. Sprawdź co kupujesz
6. Kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, pozwoli to uniknąć kupowania telefonów kradzionych, sprzedawanych bez dokumentów.
7. Przy zamówieniu sprzętu elektronicznego zapytaj o oprogramowanie i instrukcję obsługi.
8. Zachowaj swoją korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa łatwiej będzie go odnaleźć, a korespondencja będzie stanowić dowód przestępstwa.
9. Jeśli płacisz przelewem, zrób to na sprawdzony numer konta. W razie wątpliwości skontaktuj się ze sprzedającym za pomocą bezpiecznych linków. Nigdy nie odpowiadaj na oferty sprzedaży poza aukcjami.
10. "nie kupuj kota w worku" - pamiętaj, że nie możliwe jest aby towar był w cenie trzykrotnie niższej od identycznego towaru w sklepach, może wówczas pochodzić z przestępstwa lub wcale go nie otrzymasz i zostaniesz oszukany
11. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
nadkom. Marzena Solochewicz-Kostrzewska
Oficer |Prasowy KMP w Grudziądzu
Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010