Wiadomości

WYPADKI Z UDZIAŁEM PIESZYCH !!!

Data publikacji 04.01.2012

Na podstawie prowadzonego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy monitoringu, w zakresie bezpieczeństwa na drogach stwierdzono, iż w dalszym ciągu dochodzi do znacznej ilości zdarzeń drogowych z udziałem ...

Na podstawie prowadzonego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy monitoringu, w zakresie bezpieczeństwa na drogach stwierdzono, iż w dalszym ciągu dochodzi do znacznej ilości zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Niepokojący wzrost zdarzeń, szczególnie z udziałem pieszych, nastąpił w grudniu. Na 16 osób, które poniosły śmierć, aż 12 ofiar to piesi. W analogicznym okresie roku ubiegłego (01-26.12.2010r.) na 10 ofiar śmiertelnych,  6 osób to piesi.

Przykładem nieodpowiedzialnych a jednocześnie tragicznych w skutkach zachowań pieszych, są poniższe wypadki:
W dniu 06.12.2011r. o godz. 6:55 w Toruniu na ulicy Bydgoskiej, kierujący tramwajem potrącił pieszego, który przechodził przez torowisko, w miejscu niedozwolonym. W wyniku zdarzenia pieszy poniósł śmierć na miejscu.
W dniu 18.12.2011r. o godz. 16:10 w Toruniu na ulicy Wielki Rów, piesza wtargnęła na jezdnię, poza przejściem dla pieszych, wprost pod nadjeżdżający samochód ford galaxy. W wyniku odniesionych obrażeń, piesza zmarła po przewiezieniu do szpitala.

Należy zwrócić uwagę, iż w od początku 2011 roku do chwili obecnej na drogach województwa kujawsko - pomorskiego doszło do 1299 wypadków, w których śmierć poniosło 231 osób, a 1433 osób zostało rannych. Wśród wskazanej liczby zabitych, aż 60 osób, to piesi.

Główną przyczyną wypadków z winy pieszego uczestnika ruchu drogowego jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. W wyniku takiego zachowania od początku roku, doszło do 77 wypadków, w których 21 osób poniosło śmierć, a 56 zostało rannych.

Inne wykroczenia najczęściej popełniane przez pieszych to:
  • wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • przebieganie przez jezdnię,
  • nieprawidłowe korzystanie z chodnika,
  • przekraczanie jezdni w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • nie korzystanie z elementów odblaskowych,
  • nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej,
  • poruszanie się po nieprawidłowej stronie drogi poza obszarem zabudowanym.

Pamiętać należy, iż do wypadków z udziałem pieszych w okresie zimowym dochodzi najczęściej o świcie i zmierzchu. Na drogach źle oświetlonych lub nieoświetlonych pieszy „tonie” w mroku. Dostrzegany jest przez kierowcę dopiero w światłach samochodu z niewielkiej odległości, często nie pozwalającej na manewr omijania. Przy dużej prędkości pojazdu kierowca może nie wyhamować na czas. Ponadto podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową np. odległość od pojazdu. Wśród pieszych pokutuje przeświadczenie, że „skoro ja widzę pojazd to kierowca też mnie widzi”.

BĄDŹMY OSTROŻNI I PRZEWIDUJMY ZACHOWANIA INNYCH NA DRODZE !!!

kom. Krzysztof Złotnicki
podkom. Adam Sobecki
WRD KWP w Bydgoszczy

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony