Wiadomości

Bezpieczne ferie zimowe 2012

Data publikacji 18.02.2012

Już w najbliższy poniedziałek (13.02.12) rozpoczynają się tak długo oczekiwane, szczególnie przez dzieci i młodzież ferie zimowe w związku z tym, jak co roku na drogach naszego województwa możemy spodziewać się zwiększonego ruchu ...



Już w najbliższy poniedziałek (13.02.12) rozpoczynają się tak długo oczekiwane, szczególnie przez dzieci i młodzież ferie zimowe w związku z tym, jak co roku na drogach naszego województwa możemy spodziewać się zwiększonego ruchu pojazdów w szczególności autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek, a następnie powracających do miejsc zamieszkania.    

Jak co roku, policjanci ruchu drogowego wspierani przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, przystąpią do działań kontrolnych, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowiska. Realizacja działań kontrolno-pomiarowych, ukierunkowanych na kontrolę autobusów, a także innych pojazdów przewożących dzieci i młodzież, potrwa do końca ferii zimowych, czyli do 26 lutego 2012r.
Warto pamiętać, że o skontrolowanie stanu technicznego autokarów czy uprawnień kierowców mogą poprosić policjantów nie tylko organizatorzy wyjazdów, ale także sami rodzice. Funkcjonariusze, po otrzymaniu odpowiedniego zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, wykonają czynności, których celem będzie wykluczenie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na:
- stan trzeźwości kierowców autobusów,
- stan techniczny pojazdów,
- braki w wyposażeniu – w tym także dot. urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość przejazdu, czas jazdy oraz postoju,
- prawidłowość oświetlenia pojazdów,
- dobór bezpiecznych miejsc postoju w czasie podróży,
- dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze,
- obowiązujące urządzenia gaśnicze,
- prawidłowość ułożenia i zabezpieczenia bagażu czy sprzętu sportowego.


KONTROLE AUTOKARÓW – „BEZPIECZNE FERIE”
RADY DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW

Aby podróż autokarem należała do udanych należy pamiętać o spełnieniu kilku warunków:
    
1. Przed wyjazdem dziecka autokarem na ferie należy sprawdź, kto i gdzie organizuje wyjazd, a także pobyt.
2. Należy ustalić, czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. Dowiedzieć się, jaki jest program pobytu oraz czy jest on zgodny z naszymi i dziecka oczekiwaniami.
3. Przed wyjazdem dziecka autobusem, poprośmy o skontrolowanie pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie skontaktujmy się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty. Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku. Warto jednak czasami poczekać na przyjazd mundurowych i spać spokojnie. Wycieczkę można powtórzyć, lecz skutków wypadku drogowego już się nie odwróci.
4. Dla pełniejszego bezpieczeństwa dobrze jest w umowie wynajmu autokaru zawrzeć klauzulę, aby w autobusie było dwóch kierowców, a pojazd był poddany dodatkowym badaniom technicznym.
Badania techniczne autobusu o liczbie miejsc powyżej 15 łącznie z kierowcą, to kwota 199 zł. Jeżeli na wycieczkę wybiera się 30 osób to koszt wycieczki po badaniach technicznych wzrośnie o niecałe 7 zł. Warto je przeprowadzić, mimo że zgodnie z dokumentacją pojazdu badania są jeszcze aktualne, a ich termin upływa np. za 3 tygodnie.
5. Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy.
6. Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub w bagażniku pojazdu).
7 Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę – około jednej godziny na posiłek.
8. W sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawia przez telefon komórkowy itp.) nie bądźmy biernymi obserwatorami jego poczynań - zdecydowanie zwróćmy mu uwagę!
9. Pamiętajmy, aby po każdej przerwie w podróży sprawdzić czy wszystkie dzieci są "na pokładzie"! Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci.

Opracował:
kom. Krzysztof Złotnicki
WRD KWP


Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony