Wizyta w Wlk. Brytanii w ramach wymiany doświadczeń w zakresie prowadzenia działań wykrywczych
Data publikacji 03.04.2012
W dniach 10-17 marca 2012 roku sześciu funkcjonariuszy z kujawsko–pomorskiej i dolnośląskiej Policji uczestniczyło w szkoleniu pn. „Wymiana doświadczeń w zakresie taktyki prowadzenia przez Policję działań wykrywczych mających na celu ...
W dniach 10-17 marca sześciu funkcjonariuszy z kujawsko–pomorskiej i dolnośląskiej Policji uczestniczyło w szkoleniu pn. „Wymiana doświadczeń w zakresie taktyki prowadzenia przez Policję działań wykrywczych mających na celu ujawnianie i zwalczanie poważnej przestępczości kryminalnej” w Leicestershire Police Constabulary w Wielkiej Brytanii, które jest finansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci. Uczestnicy wymiany przedstawili swoje wrażenia i spostrzeżenia:
W dniach 10-17 marca wspólnie z policjantami z KWP we Wrocławiu, KPP w Inowrocławiu oraz KWP w Bydgoszczy brałem udział w szkoleniu na terenie Leicester w Anglii, w ramach projektu Leonardo da Vinci, programu "Uczenie się przez całe życie”. Tematem projektu była "Wymiana doświadczeń w zakresie taktyki prowadzenia przez Policję działań wykrywczych mających na celu ujawnianie i zwalczanie poważnej przestępczości kryminalnej. Podczas pobytu mieliśmy okazję zapoznać się ze stosowanymi przez Policję angielską metodami zwalczania procederu "prania pieniędzy" oraz ujawniania mienia, taktyki prowadzenia działań związanych z uprowadzeniami osób, zabójstwami. Ponadto zapoznaliśmy się z metodami zwalczania pornografii z udziałem nieletnich oraz innych przestępstw z ich udziałem a także sposobami poszukiwania groźnych przestępców. Podczas pobytu zapoznaliśmy się także z wyposażeniem Policji angielskiej. Nawiązano także szerokie kontakty, które powinny przełożyć się na podniesienie jakości współpracy z Policją angielską w przyszłości. Mieliśmy także okazję zetknąć się z kulturą oraz historią angielską i coraz bardziej powszechną na wyspach brytyjskich kulturą hinduską i muzułmańską. Doświadczenia i wiedza zdobyta podczas pobytu w Anglii na pewno zaprocentuje w pracy zawodowej i życiu osobistym.
podinsp. Romuald Kapłanowski
KWP w Bydgoszczy
W ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo Da Vinci w dniach 10-17.03.2012r. uczestniczyłem w projekcie pn. „Wymiana doświadczeń w zakresie taktyki prowadzenia przez Policję działań wykrywczych mających na celu ujawnianie i zwalczanie poważnej przestępczości kryminalnej” w Leicester w Wielkiej Brytanii. Organizacja pobytu była na bardzo wysokim poziomie. Zakwaterowanie i warunki panujące w hotelu były bardzo dobre. Podczas naszego pobytu w Leicester poznaliśmy strukturę oraz sposoby działania brytyjskiej policji. Z poruszanych zagadnień omówiono min. postępowanie w przypadkach uprowadzeń osób oraz zabójstw. Omówiono także sposoby zwalczania przestępczości gospodarczej. Na miejscu mieliśmy okazję do zapoznania się ze sprzętem jakim dysponuje policja w hrabstwie Leicestershire.
Na spotkaniu z przedstawicielami mniejszości muzułmańskiej mieliśmy okazję dowiedzieć się o ich współpracy z lokalną policją oraz władzami miasta. Ponadto z osobami prowadzącymi szkolenia prowadziliśmy także dyskusje merytoryczne. Bardzo miłym akcentem naszego pobytu była możliwość zobaczenia na żywo meczu piłkarskiego miejscowej drużyny oraz sposobu zabezpieczenia imprezy masowej. W przedostatnim dniu naszej wizyty pojechaliśmy do pobliskiego Nottingham gdzie mieliśmy możliwość zwiedzenia zamku legendarnego Szeryfa z Nottingham.
asp. Wojciech Grudziecki
KWP w Bydgoszczy
W dniach od 10 do 17 marca bieżącego roku miałem zaszczyt uczestniczyć w wyjeździe do Anglii. Został on zorganizowany jako projekt „ Wymiana doświadczeń w zakresie taktyki prowadzenia przez Policję działań wykrywczych mających na celu ujawnianie i zwalczanie poważnej przestępczości kryminalnej” w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci.
Program przygotowany przez policjantów angielskich był bardzo interesujący, ciekawy i zawierał wiele nowatorskich rozwiązań systemowych, doskonalących proces wykrywania przestępczości. Dzięki wymianie doświadczeń miałem możliwość zapoznania się z systemem zarządzania, strukturami organizacyjnymi jednostek policji w Anglii .
Należy podkreślić bardzo profesjonalny i praktyczny sposób przedstawienia tematów przez prowadzących zajęcia. Nowoczesne rozwiązania śledcze były poparte kilkoma przykładami zrealizowanych spraw kryminalnych przez funkcjonariuszy policji z Leicester, które dotyczyły między innymi obywateli polskich przebywających na terenie Anglii. Podjęty dialog wśród uczestników spotkania oraz wymiana wspólnych doświadczeń podczas prezentacji potwierdziły konieczność zintensyfikowania ścisłej współpracy pomiędzy organami ścigania z Polski i Anglii, głównie w zakresie ograniczenia przestępczości dot. między innymi prania pieniędzy oraz poprawy efektywności poszukiwań osób.
Ponadto należy podkreślić bardzo dobre warunki logistyczne programu, które w bardzo profesjonalny sposób zapewnił nam opiekun Jan Wolski. Między innymi dzięki jego dużej wiedzy ogólnej i doświadczeniu poznaliśmy bogatą historię Anglii i jej dorobek kulturalny.
Wyjazd uważam za bardzo udany, a udział w programie pozwolił mi zdobyć nowe cenne doświadczenia, wymienić informacje i uwagi dotyczące naszej pracy oraz nawiązać kontakty z funkcjonariuszami policji angielskiej.
podinsp. Grzegorz Marszałek
KWP we Wrocławiu
W dniach 10-17.03.2012r. uczestniczyłem wspólnie z czterema funkcjonariuszami KWP w Bydgoszczy oraz jednym funkcjonariuszem KWP we Wrocławiu w szkoleniu w ramach programu "Uczenie się przez całe życie Leonardo da Vinci". Celem tego projektu była wymiana doświadczeń w zakresie taktyki prowadzenia przez Policję działań wykrywczych mających na celu ujawnianie i zwalczanie poważnej przestępczości kryminalnej. Po przylocie do Birmingham z lotniska odebrał nas detektyw Hrabstwa Leicesterschire Jan Wolski- policjant pochodzenia polskiego, który przewiózł naszą grupę do hotelu IBIS znajdującego się w centrum miasta Leicester, w którym warunki były bardzo dobre.
Zajęcia związane z programem odbywały się w siedzibie Policji Hrabstwa Leicesterschire, a także poza tą jednostką - gdzie znajdowały się między innymi pomieszczenia do przesłuchiwania ofiar gwałtów, ofiar pedofilii - zajęcia te prowadzili wykwalifikowani funkcjonariusze Policji. W trakcie zajęć poruszane były tematy związane z działaniami wykrywczymi mającymi na celu ujawnianie i zwalczanie poważnej przestępczości kryminalnej. W związku z powyższym tematy te wywoływały dyskusję pomiędzy uczestnikami i prowadzącymi zajęcia.
Po zajęciach mieliśmy czas wolny i mogliśmy zwiedzić zakątki miasta Leicester.
asp. Marek Burzyński
KPP w Inowrocławiu
W ramach projektu realizowanego z budżetu pozyskiwanego z funduszy unijnych wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego, Wydziału Wywiadu Kryminalnego KWP w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszem z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP we Wrocławiu w dniach 10-17.03.2012 roku gościliśmy w Wielkiej Brytanii. Celem szkolenia była możliwość zapoznania się z metodami, techniką i środkami wykorzystywanymi prze Policję Brytyjską w prowadzonym procesie wykrywczym realizowanych spraw. Gospodarzem szkolenia w którym uczestniczyliśmy był Komendant Leicesteshire Police Constabulary w Wielkiej Brytanii . Opiekunem naszej grupy wyznaczonym przez policję Brytyjską, który od momentu naszego przylotu na lotnisko do Birmingham nie odstępował nas na krok był funkcjonariusz Policji Brytyjskiej polskiego pochodzenia Jan Wolski. Zaangażowanie i smykałka organizacyjna Jana Wolskiego w bardzo dużej mierze przyczyniła się nie tylko do poznawania technik, taktyk, metod oraz sposobów ujawniania i zwalczania przestępstw popełnianych na terenie Wielkiej Brytanii prezentowanych przez specjalistów Policji Brytyjskiej ale także umiejętne połączenie zajęć praktycznych z teoretycznymi wykładami pozwalały na efektywne wykorzystanie czasu poświęconego na zajęcia. Ogromne wrażenie wywarło na mnie zagospodarowanie przestrzenne terenu należącego do Leicesteshire Police Constabulary, a także umiejętne wkomponowanie pomiędzy budynki terenów zieleni pozwalających na relaks i odpoczynek w trakcie przerw obiadowych. Jan Wolski zadbał również o to by pokazać nam uroki miasta Leicester a także pobliskiego Nottingham. Ponadprogramowymi zajęciami była dla nas możliwość uczestniczenia w meczu Premiership odbywającego się na Stadionie Leicester gdzie drużyna gospodarzy podejmowała drużynę z Birmingham. Dzięki zaangażowaniu Jana Wolskiego oraz przychylności Policji Brytyjskiej mogliśmy zapoznać się z procedurami zarządzania imprezami masowymi, stanowiskiem dowodzenia, podziałem ról poszczególnych grup realizacyjnych policji uczestniczących w zabezpieczeniu takiego wydarzenia sportowego jakim jest mecz piłki nożnej. Ogromne wrażenie wywarł na mnie kulturalny doping kibiców przybywających na stadion całymi rodzinami potrafiącymi cieszyć się z gry dopingowanej drużyny i traktującymi takie wydarzenie jako fajną formę rozrywki. W ostatnim dniu szkolenia kierownictwo Policji z Leicester podjęło nas uroczystą kolacją w klimatycznej restauracji hinduskiej co było bardzo miłym akcentem kończącym nasz krótki ale owocujący w nową wiedzę, doświadczenia oraz zebrany bagaż wrażeń z pobytu w Wielkiej Brytanii
nadkom. Wojciech Nowacki
KWP w Bydgoszczy
W dniu 10 marca bieżącego roku wspólnie z funkcjonariuszami KWP w Bydgoszczy, KWP we Wrocławiu oraz KPP w Inowrocławiu udałem się w podróż do Wielkiej Brytanii. Całość rozpoczęła się wesoło na lotnisku w Bydgoszczy. Krótka odprawa z przygodami, samolot i po kilkudziesięciu minutach stąpaliśmy twardo po brytyjskiej ziemi. Wylądowaliśmy w Birmingham gdzie spotkaliśmy naszego opiekuna Jana Wolskiego, który sprawnie przetransportował nas do celu podróży w miejscowości Leicester i od tamtej pory stał się naszym cieniem. Zakwaterowano nas w przytulnym hoteliku blisko centrum miasta, co oczywiście było nam na rękę. Po ciężkiej podróży udaliśmy się na spoczynek aby od rana rozpocząć podbój nowego świata. Ku wielkiemu zdziwieniu i wbrew wszelkim opiniom obudziły nas promienie słoneczne zapraszając do zwiedzania. Pierwsze angielskie śniadanie i pierwsze wrażenia, zderzenie z dotychczas niespotykaną mieszanką kulturowo-narodowościową. Pierwszy dzień minął w miłej atmosferze i przy wspaniałej pogodzie co pozwoliło nam w pełni zapoznać się z ofertą kulturalną i wspaniałą architekturą goszczącej nas miejscowości. Kolejne dni to już ciężka praca, zdobywanie wiedzy i poznawanie tajników pracy naszych kolegów z Leicester Police Constabulary Murder Investigation Team.
W trakcie kolejnych wykładów i prezentacji, które odbywały się w jednostce policji swoją architekturą i zagospodarowaniem przypominającą ośrodek wczasowy poznawaliśmy metody pracy wykorzystywane przez policję angielską przy zwalczaniu poważnej przestępczości kryminalnej. Na konkretnych przykładach została nam przedstawiona taktyka prowadzenia spraw o morderstwo, spraw związanych z uprowadzeniem oraz spraw poszukiwawczych prowadzonych za osobami ukrywającymi się przed organami ścigania. Jasno zostały nam przedstawione sposoby ustalania składników majątkowych osób podejrzanych, a ich skuteczność potwierdziła wizyta w magazynie zabezpieczonego mienia, która wywarła na uczestnikach niezapomniane wrażenia. Nie mniejsze emocje wywarła wizyta w meczecie oraz spotkanie z przedstawicielami mniejszości muzułmańskiej. Mieliśmy również możliwość zapoznania się z godnymi naśladowania rozwiązaniami wykorzystywanymi w ramach prowadzonych spraw o przestępstwa na tle seksualnym. Gospodarze zadbali również o wieczorną rozrywkę zapraszając nas na mecz miejscowej drużyny piłkarskiej grającej w Championship. Dzięki polskim kibicom „Lisy” wygrały swój pojedynek z drużyną z pobliskiego Birmingham. Poza dobrą zabawą w trakcie spotkania poznaliśmy również zasady stosowane przez angielską policję podczas zabezpieczenia meczu piłkarskiego. Czas mijał szybko i w dobrej atmosferze, nawet nie zauważyliśmy jak nadszedł dzień powrotu do domu. Znów odprawa, podroż samolotem i wieczorem 17 marca wylądowaliśmy na lotnisku w Bydgoszczy. Pobyt w Leicester i wymiana doświadczeń z miejscową Policją były dla mnie kolejnym cennym doświadczeniem zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej, a wszystko dzięki uczestnictwu w programie ”Uczenie się przez całe życie” - Leonardo da Vinci.
nadkom. Marcin Wesołowski
KWP w Bydgoszczy
W najbliższym czasie zostanie przygotowany raport końcowy pn. „Brytyjskie metody ujawniania i zwalczania przestępczości kryminalnej” zawierający opis sposobów zwalczania przestępczości kryminalnej, ze wskazaniem specjalistycznego sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego do wykrywania śladów działalności przestępczej oraz technik działania wobec sprawców na bazie doświadczenia Wielkiej Brytanii. Najlepsze praktyki zaobserwowane u partnera zagranicznego zostaną wykorzystane przez polskich policjantów, a także pracowników Policji w codziennej pracy.
Opracowała:
Izabela Budna
Sekcja Zamówień Publicznych
i Funduszy Pomocowych
KWP w Bydgoszczy
Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2