Wiadomości

Bezpieczna droga dziecka do szkoły

Data publikacji 07.09.2007

W związku z rozpoczynającym się w dniu 03.09.2007r.rokiem szkolnym, Policjanci Województwa kujawsko-pomorskiego wzorem ubiegłych lat przeprowadzą akcję pod nazwą "Bezpieczna droga dziecka do szkoły" polegającą między innymi ...

Bezpieczna droga dziecka do szkołyW związku z rozpoczynającym się w dniu 03.09.2007r.rokiem szkolnym, policjanci województwa kujawsko-pomorskiego wzorem ubiegłych lat przeprowadzą akcję pod nazwą  "Bezpieczna droga dziecka do szkoły" polegającą między innymi na:




  • nasileniu patroli składających się z Policjantów Prewencji, Ruchu Drogowego, Strażników Miejskich i Żandarmerii Wojskowej w obrębie szkół i na trasach, zwiększonej migracji dzieci i młodzieży,

  • dokonaniu lustracji dróg pod względem prawidłowości ustawienia i stanu technicznego znaków drogowych w rejonach placówek oświatowo-wychowawczych,

  • informowaniu właściwych instytucji o stwierdzonych nieprawidłowościach w oznakowaniu

  • przeprowadzeniu spotkań z dyrektorami, kadrą pedagogiczną celem uzgodnienia wspólnych przedsięwzięć profilaktycznych w nowym roku szkolnym,

  • organizowaniu pogadanek z dziećmi, młodzieżą na temat bezpiecznych zachowań itp.

Założeniem tej akcji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach poprzez edukację najmłodszych uczestników ruchu drogowego oraz propagowanie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym wśród dorosłych.
Przez cały wrzesień policjanci będą chodzić do szkół, żeby uczyć dzieci właściwego zachowania się na drodze. Najmłodszym będą wręczane odblaski aby były widoczne na drodze. Zależy nam głównie na pierwszakach, bo one wraz z pójściem do szkoły stają się normalnymi uczestnikami ruchu drogowego.
W działania te powinni włączyć się także rodzice, którzy muszą zadbać o odpowiednie oznakowanie dzieci, bo te do lat 15 mogą się poruszać po zmierzchu tylko z odblaskowym oznakowaniem. Pamiętajmy - wioząc dziecko do szkoły, które nie ukończyło jeszcze 12 lat lub nie ma więcej niż 150 cm wzrostu, należy przewozić w fotelikach. Ponadto wszyscy, także nauczyciele, powinni zwracać uwagę na kierowców gimbusów.
Każdy, kto ma jakieś wątpliwości, może pod bezpłatnymi numerami telefonów 997 lub 112 z telefonów komórkowych prosić policjantów o sprawdzenie gimbusu i jego kierowcy.
 

Porady policyjne skierowane do dzieci, młodzieży i rodziców:


I. BEZPIECZNIE DO SZKOŁY

Zanim przejdziesz przez jezdnię, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz, czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem – z prawej strony. Jeszcze raz upewnij się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna – przejdź na drugą stronę. Pamiętaj aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną.

Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idź poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyś widział nadjeżdżające pojazdy.

W drodze do szkoły lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami. Omijaj miejsca niebezpieczne, w których może spotkać cię coś złego.

Jeśli w drodze do szkoły spotkasz kogoś obcego, nie bierz od niego słodyczy, zabawek czy pieniędzy. Nigdy nie wsiadaj do samochodu, którym kieruje nieznana ci osoba. Nie przyjmuj od obcych propozycji wspólnego spaceru. Zanim komuś zaufasz – zastanów się.

II. BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE

Także w samej szkole mogą na Was czekać bardziej lub mniej sympatyczne niespodzianki. Jeśli jesteś “nowy” w szkole czy klasie i koledzy przywitają cię niezbyt ciepło – nie przejmuj się, bądź uprzejmy i uczynny, ale – bez przesady. Po prostu bądź sobą, nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Nie staraj się na siłę imponować kolegom i nauczycielom.

Porady poradami, ale co na przykład zrobić, kiedy starszy kolega każe ci przynieść do szkoły paczkę papierosów lub pieniądze? Masz dwa wyjścia: albo przynieść papierosy i pogodzić się z tym, że będziesz musiał to robić co tydzień lub co miesiąc, albo – podzielić się kłopotami ze swoimi rodzicami, opiekunami, wychowawcą, dyrektorem szkoły. W ten sposób zlikwidujesz w zarodku przestępcze działanie.

Pamiętaj, że wybór należy do ciebie. Ale kieruj się zawsze własnym rozumem i do propozycji szybkiego i prostego zarobku podchodź z rezerwą. Zastanów się czy warto ryzykować wchodząc w niepewne układy. Nie rób głupstw i nie próbuj narkotyków. Krótko mówiąc – zaufaj swojej intuicji i nie rób tego, czego nie chcesz robić.

Drodzy rodzice:

Nie powinniśmy straszyć dziecka policjantem - w razie zagrożenia nie zechce prosić o pomoc funkcjonariusza, osoby, której się boi, do której nie ma zaufania.

Jak postępować z agresywnym psem:

Aby uniknąć pogryzienia dziecka przez bezpańskie psy nauczmy je, że:
•nie wolno dotykać i głaskać psów bezpańskich lub obcych bez zgody właściciela;
• nie powinno zbliżać się do suki ze szczeniętami; przeszkadzać psu w jedzeniu; nie należy zabierać przedmiotów pilnowanych przez psa;
• nie można drażnić zwierząt, bić i rzucać w nie kamieniami.
Jeśli zauważysz obce dziecko w tarapatach, nie przechodź obojętnie l Zainteresuj się, spróbuj pomóc - w razie potrzeby zadzwoń na Policję. Możesz zapobiec nieszczęściu.

Autor: Slawomir_R
Publikacja: Slawomir_R

Powrót na górę strony