Recepta na udane święta, czyli jak przetrwać świąteczny czas
Data publikacji 13.12.2012
To, co powinno dawać nam radość, przyjemność i uśmiech, może kojarzyć się ze stresem. W okresie przedświątecznym towarzyszą nam silne emocje, które mogą wywoływać napięcie. Co możemy zrobić?
W tradycji ...
To, co powinno dawać nam radość, przyjemność i uśmiech, może kojarzyć się ze stresem. W okresie przedświątecznym towarzyszą nam silne emocje, które mogą wywoływać napięcie. Co możemy zrobić?
W tradycji chrześcijańskiej Boże Narodzenie, to święto, które ma upamiętniać narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to chyba najbardziej wyczekiwany przez nas wszystkich czas w roku. Czas który daje nam nadzieję i niesie obietnicę czegoś magicznego. Większości z nas święta kojarzą się z czasem miłości, spotkań rodzinnych i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, a także z choinką, zapachem ciasta, opłatkiem na stole i śniegiem za oknem. To również czas wyczekiwania na pierwszą gwiazdkę, by móc wreszcie otworzyć prezenty, bo nawet dorośli, chcą przez chwilą poczuć się jak dzieci i wrócić do czasów dzieciństwa.
Gwiazdka jednak oprócz przyjemności, daje nam także bolące nogi od bieganiny po sklepach i zmęczenie przez wielogodzinne przygotowania w kuchni. Perspektywa świąt u niektórych z nas powoduje niepokój, strach czy zdążymy ze wszystkim i czy starczy nam pieniędzy. To co powinno dawać nam radość, przyjemność i uśmiech, może także kojarzyć się ze stresem. W okresie przedświątecznym towarzyszą nam silne emocje, które mogą wywoływać napięcie. Co możemy zrobić? Jak się przygotować do świąt, by nasze wielkie oczekiwania, nie skończyły się dużym rozczarowaniem?
Oto kilka wskazówek, które ułatwią nam przeżyć święta:
- Realnie podejdź wobec swoich oczekiwań do świątecznych rytuałów. Zachowaj rozsądek i nie oczekuj cudów.
- Zwróć uwagę, że nie liczy się to, co święta robią z nami, ale to, co my zrobimy ze świętami. Spożytkuj więc ten czas dla wzmocnienia więzi rodzinnych.
- Zaplanuj przedświąteczne zakupy. Jeśli jest to możliwe, to przygotuj wcześniej listę prezentów. Przyjrzyj się jej krytycznie, gdyż prezent powinien być dostosowany do potrzeb i charakteru obdarowywanej osoby. Rozsądnie wydawaj pieniądze. Drobna niespodzianka, da o wiele więcej radości, niż drogi prezent nie dostosowany do zainteresowań bliskiej osoby.
- Rozplanuj świąteczne porządki i rozdziel obowiązki na wszystkich członków rodziny. Bądź asertywny i nie bierz za siebie całej odpowiedzialności. Mów „nie”, wtedy kiedy „tak” nie jest realne i z umiarem dziel swój czas.
- Zrób listę potraw bożonarodzeniowych i trzymaj się tradycji, gdyż nowa potrawa może się nam nie udać, więc niepotrzebnie zmarnujemy swój czas. Jeżeli potrafimy współpracować, to wspólnie je przygotujmy, bo nic nam nie da tyle radości i nie wprowadzi w świąteczny nastrój, jak wspólne pieczenie ciasta czy smażenie karpia.
- Jeśli możemy sobie na to pozwolić, to skorzystajmy z firm cateringowych lub zamówmy gotowe potrawy w sklepie. Gdy święta spędzamy w dużym gronie rodzinny, to podzielmy się przygotowaniami z innymi.
- Czas świąt to okres pojednania, więc jeśli to możliwe wyjaśnij trudne sprawy wcześniej, by stół wigilijny łączył. Nie rób jednak, nic na siłę, bo rozmowy te mogą być trudne i czasem pomimo świąt niełatwo zapomnieć o jakiś wzajemnych żalach czy pretensjach. Gdy pewne tematy rozmów zawsze wywołują kłótnie, to unikajmy ich przy świątecznym stole.
- Postarajmy się, aby w czasie świąt każdy poczuł się ważny, wyjątkowy i doceniony. Niech życzenia będę szczere i płynące z głębi serca.
Link do innych artykułów w zakładce "Psycholog w policji"
Opracowała:
Małgorzata Osowska
Sekcja Psychologów KWP w Bydgoszczy
Opieka Psychologiczna i Psychoedukacja
Literatura:
Greenstone J.L., Leviton S.C.(2005). Interwencja kryzysowa, Gdańsk: GWP
Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010