Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Działania pod krypt. "Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego"

Data publikacji 10.09.2007

31 lipca br w województwie kujawsko-pomorskim od 06:00 do 22:00 policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie na drodze niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych.


w działaniach wzięło udział 284 ...

31 lipca br w województwie kujawsko-pomorskim od 06:00 do 22:00 policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie na drodze niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych.
  • w działaniach wzięło udział 284 policjantów
  • ujawniono 388 wykroczeń popełnionych przez kierowców, w tym 18 dotyczyło nie ustąpienie pierwszeństwa pieszym, 14 nieprawidłowego przejeżdżania przez przejścia dla pieszych
  • 31 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów, w tym 5 dotyczących nieprawidłowego oświetelenia, 7 jazdy wzdłuż przejścia dla pieszych
  • 133 wykroczenia popełnione przez pieszych, w tym 6 dotyczących niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, 89 przechodzenia w miejscach niedozwolonych,
  • łącznie za popełnione wykroczenia skierowano 8 wniosków do Sądu Grodzkiego, mandatami karnymi ukarano 350 osób i pouczono 194.



W wypadkach drogowych to, piesi giną najczęściej lub zostają ciężko ranni. Nawet wtedy, gdy samochód jedzie z prędkością 30-40 km/h w zderzeniu z nim odnoszą obrażenia. To, jakiego rodzaju one będą zależy między innymi od gabarytów samochodu, od tego czy uderzył w nich bokiem czy maską, a także od stanu nawierzchni. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu. Jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok i później się rozwidnia piesi są słabiej widoczni na drodze. A kiedy pojawia się na niej nietrzeźwy pieszy stwarza zagrożenie dla innych użytkowników. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów, by uniknąć wypadku.

W ciągu 12 miesięcy 2006r. w 267 /2005r. - 292/ wypadkach drogowych, spowodowanych z winy pieszego, 36 /32/ osób zginęło /2005r. - 32/, a 234 zostało rannych /2005r. - 263/.

Do najczęstszych wypadków z udziałem pieszych dochodzi gdy, wejdzie on na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód - w 2006r. - 153 wypadki, w których 19 osób zginęło, a 135 zostało rannych - i wejdzie na jezdnię zza innego pojazdu lub przeszkody - w 2006r. - 32 wypadki, w których 33 osoby zostały ranne.



Dlatego też piesi powinni pamiętać o tym, że:
  • samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa,
  • w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia,
  • by lepiej być widocznym na drodze w okresie jesienno-zimowym nosić jasne elementy odzieży,
  • za miastem idąc poboczem drogi dobrze mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży,
  • poruszać się lewą stroną jezdni,
  • należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych,
  • !nietrzeźwi piesi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi!
 
2007-08-01 asp.sztab.Katarzyna Witkowska


Autor: admin
Publikacja: admin

Powrót na górę strony