Wiadomości

O czym należy pamiętać bawiąc się na śniegu?

Data publikacji 22.12.2012

Śnieg to frajda dla dzieci. Dlatego podczas zabaw z nim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Inowrocławiu wysłuchały rad tamtejszych policjantek.

Śnieg to frajda dla dzieci. Dlatego podczas zabaw z nim trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Inowrocławiu wysłuchały rad tamtejszych policjantek.

Bezpieczeństwo to najważniejsza sprawa każdego człowieka. Trzeba jednak wiedzieć, że zależy ono od każdego z nas. Muszą o tym pamiętać nie tylko dorośli, ale też i dzieci. Właśnie temu zagadnieniu poświęcone zostało ostatnio spotkanie (13.12.2012r.) z uczniami inowrocławskiej  "16". Przymrozek i nieco białego puchu w połowie grudnia sprawiły, że dzieciaki szaleją bawiąc się na śniegu. Podczas tej zabawy trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Policjantki z inowrocłaskiej komendy sierż. sztab. Izabela Lewicka-Woszczak i asp. Izabella Drobniecka, które spotkały się z uczniami klas pierwszych, uświadamiały dzieci. Lekcja obfitowała w teorię i praktyczne warsztaty.

Oto wskazówki, których policjantki udzieliły dzieciom:
1. Rzucając się śnieżkami, nie wolno łączyć miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieniami. Nie rzucamy też nikomu kulkami w twarz.
2. Nie należy rzucać śnieżkami w nadjeżdżające samochody. Może to uszkodzić auto. Poza tym zaskoczony kierowca może stracić panowanie nad pojazdem i spowodować wypadek.
3. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu jezdni, bo sanki mogą wjechać wprost pod samochód.
4. Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach, czyli na zorganizowanych lodowiskach. Stawki, jeziora czy rzeki nie są bezpiecznym miejscem do zabawy.
5. Jeśli widzimy zwisające z dachów sople, nie wolno ich strącać patykami czy kamykami. Grozi to urazem.
6. Nie wolno organizować kuligów na terenie dróg publicznych i zaczepiać sanek do pojazdów mechanicznych.
7. Należy pamiętać o tym, że w zimowe dni kierowcy mają ograniczoną widoczność. Samochody potrzebują dłuższego czasu hamowania. Dlatego nie przebiegamy przez ulicę i nie przechodzimy w miejscach niedozwolonych.

Uczniowie dowiedzieli się również co zrobić, gdy komuś dzieje się krzywda. Podczas spotkania odbyły się praktyczne ćwiczenia związane z wzywaniem pomocy i telefonem na Policję. Dzieci przez telefon dyżurnej policji, w którą wcieliła się sierż. sztab. Izabela Lewicka-Woszczak, podawały swoje nazwisko, opisywały co się stało i gdzie. Takie treningi są bardzo istotne, bo w razie prawdziwego zagrożenia wielu ludzi paraliżuje strach i nie wiedzą co dalej trzeba zrobić. Ponadto, podczas zabawy w samochody, pieszych i sygnalizator uczniowie doskonalili prawidłowe przechodzenie przez ulicę.

Na koniec spotkania było wiele radości, bo każde dziecko dostało do plecaka Polfinka. Ten mały znaczek odblaskowy będzie widoczny dla kierowców już z bardzo daleka.





asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony