Wiadomości

Bezpieczni na stoku

Data publikacji 06.02.2013

Policja wspólnie z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Beskidzką 5, prowadzi akcję BEZPIECZNI NA STOKU. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Radio Zet.
W inaugurującej akcję konferencji prasowej udział wzięli: Sabina Bugaj – ...

Policja wspólnie z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Beskidzką 5, prowadzi akcję BEZPIECZNI NA STOKU. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Radio Zet.

W inaugurującej akcję konferencji prasowej udział wzięli: Sabina Bugaj – przedstawicielka Beskidzkiej 5, komisarz Agnieszka Romańska z Biura Prewencji KGP, Ryszard Kurowski – przedstawiciel Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Maciej Kwiatkowski ze Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, Katarzyna Szczepanik z Radia Zet, Tomasz Styrna – specjalista od aktywności górskich, a także starszy sierżant Piotr Nowak z Komisariatu Policji w Szczyrku wraz z Negrą – psem ratowniczym.

Policjanci, którzy swoją służbę pełnią na stokach narciarskich robią wszystko, aby wypoczywający na nich turyści czuli się bezpiecznie. Co roku około 200 funkcjonariuszy patroluje stoki na terenie Polski. To nie tylko policjanci prewencji, ale również funkcjonariusze z komisariatu rzecznego i antyterroryści. Dzięki kursom szkoleniowym prowadzonym przez Stowarzyszenie Instruktorów Narciarstwa i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego, policjanci zdobywają uprawnienia instruktorów lub pomocników instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego. Doskonale wyszkoleni, nie tylko świetnie jeżdżą na nartach, ale także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych.

Policyjne patrole narciarskie wyjechały na stoki w 2003 roku – początkowo w województwie śląskim i podkarpackim. W 2005 roku służbę na nartach rozpoczęli także policjanci na terenie województwa małopolskiego i dolnośląskiego, a w 2011 także funkcjonariusze z województwa łódzkiego. Ich obecność jest dla turystów niesłychanie ważna. Policjanci nie tylko zapobiegają zachowaniom, które mogą stanowić zagrożenie dla uprawiających sporty na stoku, ale również w razie konieczności udzielają pierwszej pomocy przedmedycznej.

Funkcjonariusze, którzy pełnią służbę na nartach pilnują, by osoby uprawiające sporty zimowe na stokach przestrzegały obowiązujących na nich regulaminów. Zachęcają także do zapoznania się z zasadami Dekalogu FIS, czyli Kodeksu zachowania dla narciarzy i snowboardzistów.

Policjanci na stoku szczególną opieką starają się otaczać najmłodszych. Na mocy ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, opiekunowie są zobowiązani do wyposażenia dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia, w kaski. Policjanci egzekwują to prawo, ale cieszą się jednocześnie, że to nie przepisy motywują rodziców do zakupu kasków, ale świadomość, że w ten sposób gwarantują swoim pociechom bezpieczeństwo.

Coraz więcej osób dostrzega też zagrożenie, jakie stwarzają ci, którzy jeżdżą na nartach czy desce snowboardowej pod wpływem alkoholu. Policjanci na stoku są po to, by obserwować i reagować, a w przypadku tych, którzy wypili za dużo napojów wysokoprocentowych, reakcja musi być natychmiastowa i zdecydowana – narciarz, który stwarza zagrożenie dla innych, nie może kontynuować jazdy.

Wszyscy korzystający ze stoków narciarskich powinni wiedzieć, jakich zasad przestrzegać, by zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym narciarzom i snowboardzistom. Właśnie dlatego Policja, GOPR oraz Beskidzka 5 organizują akcję poświęconą bezpieczeństwu. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Radio Zet.

Podczas tegorocznych ferii partnerzy akcji chcą pokazywać, jak wszyscy możemy zadbać o to, żeby być BEZPIECZNYMI NA STOKU. Akcja, która potrwa od 26 stycznia do 23 lutego, a jej celem jest edukacja w zakresie bezpieczeństwa w górach poprzez zabawę i różnorodne animacje. W ramach „Zimowego Pucharu Radia ZET w Beskidzkiej 5”, oprócz rodzinnych zabaw, konkursów i zawodów narciarskich, na turystów czekają spotkania z policjantami i ratownikami GOPR. Będzie można m.in. wypróbować alko-gogle symulujące stan po spożyciu alkoholu, zobaczyć testy kasków narciarskich, dowiedzieć się, jak najlepiej ubrać się w góry, czy obserwować pozorowaną akcję poszukiwawczą z udziałem psów ratowniczych. Na wszelkie pytania dotyczące bezpieczeństwa odpowiedzą przedstawiciele policji i GOPR-u.

O zasadach bezpiecznego zachowania na stokach narciarskich w swoich programach będzie informować Radio ZET. Imprezy w ramach „Zimowego Pucharu Radia ZET w Beskidzkiej 5” odbędą się w Ustroniu (26.01), Istebnej (2.02), Brennej (9.02), Szczyrku (16.02) oraz Wiśle (23.02). We wszystkich wezmą udział policjanci oraz ratownicy GOPR. Szczegółowe informacje o zimowej akcji oraz zasadach bezpieczeństwa na narciarskich trasach zjazdowych można znaleźć na stronach www.gopr.pl, www.radiozet.pl, a także na www.beskidzka5.pl.

 

Prawo na stoku

Zakaz jazdy w stanie nietrzeźwości

Ustawa z 18 sierpnia 2011 r.o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

art. 30. ust.1.Zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

art. 30.ust. 2.Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.

art. 45. ust.1Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.

Obowiązek jazdy w kasku

Ustawa z 18 sierpnia 2011 r.o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

art. 29.Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

art. 45. ust.2.Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny.

Policjant pełniący służbę na stoku, jeździ bezpłatnie i poza kolejnością

Ustawa z 18 sierpnia 2011 r.o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich

art.14.Funkcjonariusz policji, wykonujący czynności służbowe, ma prawo korzystać
z urządzeń transportu linowego lub taśmowego przeznaczonych do transportu osób w górach lub na zorganizowanych terenach narciarskich bezpłatnie i poza kolejnością (…).






















Źródło KGP

Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010

Powrót na górę strony