Wiadomości

Jesteśmy kibicami, a nie kibolami

Data publikacji 28.02.2013

"Jesteśmy kibicami, a nie kibolami" pod takim hasłem w Zespole Szkół w Starogrodzie odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami chełmińskiej policji. Funkcjonariusze dokładnie wyjaśnili młodzieży różnice pomiędzy jedną, a ...

"Jesteśmy kibicami, a nie kibolami" pod takim hasłem w Zespole Szkół w Starogrodzie odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami chełmińskiej policji. Funkcjonariusze dokładnie wyjaśnili młodzieży różnice pomiędzy jedną, a drugą definicją. Uczniowie natomiast zaprezentowali swój punkt widzenia, z którego jasno wynikało, że doskonale orientują się kto jest kim.




Chełmińscy policjanci odwiedzili uczniów klas gimnazjalnych
w Zespole Szkół w Starogrodzie. Spotkanie to odbyło się pod hasłem "Jesteśmy kibicami, a nie kibolami".
Mundurowi jasno określili rolę zarówno prawdziwego kibica, jak też potocznie zwanego "kibola" .Według współczesnej filozofii rolą prawdziwego, wiernego fana jest próba wsparcia zawodnika, drużyny i klubu, zarówno w momentach triumfu, jak również porażki. Poprzez "kulturalne kibicowanie" rozumieć należy doping drużyny czy indywidualnego sportowca z zachowaniem zasad współżycia społecznego oraz kulturalnego zachowania się, a także jako pośrednie zaangażowanie w aktywność sportową w celu wyrażenia swego poczucia  patriotyzmu czy też identyfikacji z danym regionem kraju.
Pseudokibic, w odróżnieniu od kibica, jest osobą, dla której udział w rozgrywkach stanowi pretekst do wywołania awantury, "zadymy", a szyld klubu oraz jego zawodnicy czy też wynik spotkania stanowią wyłącznie pretekst do przejawiania zachowań agresywnych i chuligańskich. Pseudokibic lub inaczej mówiąc chuligan stadionowy to z reguły widz, którego źle rozumiany "doping" polega na rzucaniu obraźliwych słów zarówno pod adresem zawodników, jak i sędziów, to naruszanie godności i nietykalności innych osób czy niszczenie i uszkadzanie mienia.


Na zakończenie spotkania młodzież jednogłośnie wyraziła chęć udziału w rozgrywkach sportowych w duchu sportowej, kulturalnej rywalizacji i dopingowania oraz wspierania drużyny zgodnie z rolą prawdziwego, wiernego kibica.

podkom. Agnieszka Sobieralska
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Chełmnie  

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony