Wiadomości

Uczyli się algorytmu w przypadku ataku terrorystycznego

Data publikacji 03.05.2013

Policjanci z wydziału prewencji komendy miejskiej
w Bydgoszczy po raz kolejny przeprowadzili ćwiczenia w ramach programu „Zapobiegać-Przetrwać”.
Tym razem szkolenie przeprowadzili w Gimnazjum nr 5 w Bydgoszczy. Była to
doskonała okazja, ...

Policjanci z wydziału prewencji komendy miejskiej w Bydgoszczy po raz kolejny przeprowadzili ćwiczenia w ramach programu „Zapobiegać-Przetrwać”. Tym razem szkolenie przeprowadzili w Gimnazjum nr 5 w Bydgoszczy. Była to doskonała okazja, aby sprawdzić umiejętności postępowania w przypadku ataku terrorystycznego.

Podczas posiedzenia Bydgoskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 19 marca 2009 r. ustalono, że konieczne jest wypracowanie ramowych procedur reagowania na zagrożenia mogące wystąpić w bydgoskich placówkach oświatowych. W tym celu powołany został zespół roboczy, w skład, którego weszli przedstawiciele: Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Wydziałów: Zarządzania Kryzysowego, Edukacji, Obsługi Urzędu i Informatyki Urzędu Miasta. Na mocy Zarządzenia Nr 559/2011 Prezydenta Miasta z dnia 14 lipca 2011 r. zespół do spraw koordynacji bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych kontynuuje swoją pracę.  Podstawowym zadaniem Zespołu jest tworzenie i doskonalenie systemu bezpieczeństwa placówek oświatowych na terenie Bydgoszczy.  Realizując je, Zespół opracował założenia programu „ZAPOBIEC – PRZETRWAĆ”, które zostały zaakceptowane przez Prezydenta Miasta Bydgoszczy. W ramach programu wdrożono:
  • w zakresie standaryzacji technicznych systemów bezpieczeństwa: podłączono wideomonitoringi szkolne do stanowiska Straży Miejskiej w Bydgoskim Centrum Bezpieczeństwa (w chwili obecnej istnieje możliwość podglądu bez zarzutu w trybie on-line 60 placówek, )
  • włączono 114 Obiektowych Koordynatorów Bezpieczeństwa do grupy zamkniętej telefonii komórkowej.
W zakresie standaryzacji procedur postępowania w sytuacjach kryzysowych Obiektowych Koordynatorów Bezpieczeństwa wyposażono w kamizelki odblaskowe i  gwizdki, przeszkolono w zakresie algorytmów postępowania w przypadku wtargnięcia napastnika do szkoły oraz współpracy ze służbami mundurowymi w czasie zagrożenia.

Od początku roku policjanci Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy przeszkolili 185 nauczycieli z 6 szkół bydgoskich.





We wtorek (23.04.2013) podczas kolejnego ze szkoleń w Gimnazjum nr 5 w Bydgoszczy asp. Sławomir Nowak rozmawiał z nauczycielami o obowiązkach i prawach nauczyciela. Jednak głównym tematem, który omówił policjant, były algorytmy postępowania w przypadku wtargnięcia napastnika do szkoły. W trakcie prelekcji funkcjonariusz podkreślił szczególną rolę Obiektowego Koordynatora Bezpieczeństwa (OKB), jako „lidera bezpieczeństwa” w placówkach oświatowo-wychowawczych. Po wysłuchaniu teorii przyszedł czas na zajęcia praktyczne. W sali gimnastycznej nauczyciele ćwiczyli bezpieczne upadanie na ziemię oraz właściwe ułożenie ciała, jakie należy przyjąć podczas napadu z bronią. Na zakończenie uczestnicy przećwiczyli konstruowanie barykady w klasach, zachowanie się w sytuacji rozmowy z agresywnym rodzicem oraz zasady postępowania w przypadku wtargnięcie napastnika do szkoły. 



Monika Karska
Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy

Autor: P_Slomski
Publikacja: P_Slomski

Powrót na górę strony