Wiadomości

„ODBLASKOWE DROGI OD BAŁTYKU DO TATR”

Data publikacji 16.11.2007

Policjanci z województwa kujawsko-pomorskiego włączyli się do akcji „Odblaskowe drogi od Bałtyku do Tartr” prowadzonej jednocześnie na drogach kilku województw : pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego,mazowieckiego i ...

OdblaskiPolicjanci z województwa kujawsko-pomorskiego włączyli się do akcji „Odblaskowe drogi od Bałtyku do Tartr” prowadzonej jednocześnie na drogach kilku województw : pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego,mazowieckiego i wielkopolskiego. Inicjatorem akcji, która ma być impulsem do tego typu działań na terenie całej Polski jest Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku oraz firma ENERGA.

Specjalne patrole policji w godz.: 10.00. – 18.00. będą informować jak ważne dla życia i zdrowia jest posiadanie elementów odblaskowych.

Kierowcy oraz piesi (przede wszystkim dzieci) otrzymają od policjantów prawie 10 tysięcy kamizelek oraz 10 tysięcy odblasków i latarek przekazanych przez ENERGĘ.

46 PROCENT WYPADKÓW PO ZMIERZCHU TO ZDARZENIA ŚMIERTELNE
Od zmroku do świtu zdarza się aż 46 procent wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, choć na drogach ruch jest nawet dziesięciokrotnie mniejszy niż w ciągu dnia. W nocy widzimy gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają. W ciemnościach pieszy może zauważyć reflektory samochodu nawet w odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże pieszego dopiero, gdy jego sylwetka znajdzie się w zasięgu świateł samochodu.

ODBLASKI TO USTAWOWY OBOWIĄZEK Odblaski
Podstawowym warunkiem pozwalającym uniknąć tragicznej w skutkach konfrontacji z pędzącym pojazdem jest zapewnienie odpowiedniej widoczności pieszego.
Należy pamiętać, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

JASKRAWE UBRANIE TO W CIEMNOŚCIACH ZA MAŁO
Najbardziej zagrożone wypadkami są dzieci z terenów pozamiejskich, które podążając do szkół zmuszone są korzystać z pobocza bądź jezdni.
Wyjątkowo niebezpieczny jest okres jesienno-zimowy, gdy szybko zapada zmierzch i w warunkach niedostatecznej widoczności łatwo o nieszczęście. O ile jasne lub fluorescencyjne ubrania spełniają swoją funkcję w ciągu dnia, o tyle po zmroku ich widoczność z pozycji kierującego jest niewystarczająca.

PIESZEGO Z ODBLASKIEM KIEROWCA ZAUWAŻY 5 RAZY SZYBCIEJ
Osoba poruszająca się drogą po ciemku, bez elementów odblaskowych widziana jest w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Pojazd poruszający się z prędkością 90 km/h (prędkość dopuszczalna poza obszarem zabudowanym) pokonuje w ciągu 1 sekundy 25 metrów – zatem kierujący nie ma żadnych szans na podjęcie jakiekolwiek reakcji obronnej.
Jeśli ten sam poruszający się przy jezdni pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów. Dlatego tak ważne jest, aby dla własnego dobra wszyscy piesi – zarówno dzieci jak i dorośli, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych.

OdblaskiZMIENIASZ KOŁO - POWINIENEŚ MIEĆ ODBLASKI Kodeks drogowy obowiązek posiadania elementów odblaskowych nakłada również na osoby wykonujące roboty lub inne czynności na drodze. Zatem wymiana przebitego koła, naprawa samochodu czy sprawdzenie oświetlenia pojazdu na drodze wymaga od kierującego lub pasażera posiadania elementów odblaskowych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dane zawarte w informacji wykorzystano za zgodą Rzecznika KWP w Gdańsku
 
 
 
 

Autor: Slawomir_R
Publikacja: Slawomir_R

Powrót na górę strony