Wiadomości

Studenci odwiedzili inowrocławską komendę Policji

Data publikacji 04.06.2013

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który trwał od 22 do 25 maja studenci uczelni gościli w inowrocławskiej Komendzie Powiatowej Policji. Byli "na tropie" sposobów pomagających rozwiązywać policyjne zagadki.

W ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który trwał od 22 do 25 maja studenci uczelni gościli w inowrocławskiej Komendzie Powiatowej Policji. Byli "na tropie" sposobów pomagających rozwiązywać policyjne zagadki.

Po raz pierwszy festiwal, który jest imprezą popularnonaukową, wyszedł poza granice Bydgoszczy i zagościł właśnie w Inowrocławiu. Dzięki Wyższej Szkole Gospodarki mieszkańcy Inowrocławia i okolic mieli możliwość wziąć udział w wykładach, warsztatach i spotkaniach. Wśród tych propozycji znalazła się wizyta w komendzie Policji. Uczestnicy mogli poznać ciekawych ludzi, dowiedzieć się ważnych rzeczy i poznać zastosowanie nowości technicznych, które pomagają policjantom w pracy. W skromnych progach jednostki powitali gości asp. sztab. Jacek Piątkowski oraz asp. Izabella Drobniecka, którzy poprowadzili spotkanie. Zajęcia przygotowano tak, by prócz wiadomości goście mieli możliwość poznania zadań wykonywanych przez poszczególnych policjantów. Odpowiadając
studentom na pytania nie zabrakło prawdziwych przykładów ze służby w mundurze.
Była też możliwość spotkania się z przewodnikiem psa. O swojej służbie z czworonożnym przyjacielem, który wabi się "Cwaniak" opowiedział poproszony na zajęcia asp. Krzysztof Lamański. Wyjawił on ciekawostki związane z zadaniami, które na co dzień wykonuje wraz z psem. Krótki pokaz urozmaicił zebranym przebieg spotkania, a jego autorzy zebrali oklaski.




Studenci mieli również okazję obejrzeć pracownię kryminalistyczną, w której znajduje się wysoce wyspecjalizowane urządzenie o nazwie AFIS czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej. Służy ono do gromadzenia i przeszukiwania obrazów linii papilarnych palców rąk oraz dłoni pobranych od osób podejrzanych oraz niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych zabezpieczonych na miejscach przestępstw w celu szybkiej identyfikacji osoby. Należy wiedzieć, że wcześniejsze rejestry daktyloskopijne były wykorzystywane m.in. do ustalenia tożsamości osób lub zwłok, ale nie dawały możliwości wykrywania sprawców przestępstw w oparciu o ślady linii papilarnych ujawnionych na miejscach zdarzeń. AFIS umożliwił szybkie porównywanie śladów linii papilarnych z miejsc zdarzeń z odbitkami linii papilarnych osób. To właśnie pozwoliło na szybkie identyfikowanie sprawców przestępstw. O tym wszystkim oraz swojej pracy opowiedział technik kryminalistyki asp. Tomasz Zbieranek. By zaspokoić ciekawość naszych gości, technik pokazał jak pobiera się odciski palców od osób.




Prowadzący spotkanie policjanci przytoczyli też uczestnikom kilka przykładów urządzeń, które są wykorzystywane chociażby podczas kontroli drogowych, np. Alcobloow czy Alkotest. Na koniec studenci obdarowani zostali przez mundurowych upominkami policyjnymi, których zakup sfinansowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Odblaskowe smycze sprawią, że noszące je osoby będą bardziej widoczne na drodze. Z pewnością także przydadzą się uczestnikom efektowne podkładki pod mysz do komputera, bo zawierają numery alarmowe służb, o których trzeba zawsze pamiętać.






asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony