Wiadomości

Jestem odpowiedzialnym i bezpiecznym użytkownikiem Internetu

Data publikacji 14.06.2013

Policjanci z lipnowskiej komendy spotkali się z uczniami starszych klas Szkoły Podstawowej w Karnkowie. Funkcjonariusze przeprowadzili edukacyjne zajęcia na temat jak bezpiecznie korzystać z Internetu, aby nie paść ofiarą, ani sprawcą ...

Policjanci z lipnowskiej komendy spotkali się z uczniami starszych klas Szkoły Podstawowej w Karnkowie. Funkcjonariusze przeprowadzili edukacyjne zajęcia na temat jak bezpiecznie korzystać z Internetu, aby nie paść ofiarą, ani sprawcą cyberprzemocy. Rozmawiano także o bezpieczeństwie podczas zbliżających się wakacji.
 
Na wczorajszym (05.06.13) spotkaniu policjanci rozmawiali z uczniami o zagrożeniach jakie mogą ich spotykać w Internecie i uczyli, jak powinni na nie reagować. Większość dzieci w wieku szkolnym ma dostęp do Internetu oraz telefonu komórkowego i świetnie radzi sobie z ich obsługą. Z drugiej jednak strony, brak świadomości oraz doświadczenia, a także skłonność do eksperymentowania, manipulowania i łatwego nawiązywania kontaktów powodują, że jest to grupa wiekowa najbardziej narażona na niebezpieczeństwa w sieci. Dlatego policjanci instruowali na co należy zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko narażenia się na przejawy wirtualnej cyberprzemocy. Przyjmuje się, że o tym zjawisku świadczy każde zachowanie w sieci, na skutek którego użytkownik czuje się zagrożony czy ośmieszony, wyrządzono mu szkodę majątkową lub osobistą. Właśnie w tym kontekście funkcjonariusze tłumaczyli uczniom jak bardzo ważne jest chronienie swoich danych osobowych oraz haseł do logowania. Policjanci uczulali, aby nie otwierać e-maili od nieznanych adresatów i nie używać linków rozsyłanych w niechcianej poczcie tzw. spamie. Mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron czy programów, które nieświadomie zainstalowane mogą sparaliżować pracę komputera, a także wyciągnąć z niego poufne dane. Złośliwe oprogramowanie i wirusy mogą być również ukryte w plikach filmowych, graficznych, muzycznych itp. Policjanci tłumaczyli, że komunikatory internetowe są bezpieczne wówczas, gdy rozmawiamy ze znanymi sobie osobami. W przypadku zawierania nowych znajomości nigdy nie mamy pewności czy to rzeczywiście ta osoba, za którą się podaje,
czy to jej zdjęcie i jakie ma naprawdę wobec nas zamiary.
Funkcjonariusze informowali uczniów gdzie i jaką mogą uzyskać pomoc w sytuacjach zagrożenia w cyberprzestrzeni. Podkreślali, że nikt w Internecie nie jest anonimowy. Każdy użytkownik sieci pozostawia po sobie ślady, po których można go zidentyfikować.      
Na spotkaniu rozmawiano także o tym na co należy zwrócić szczególną uwagę i o czym pamiętać, aby nie narazić siebie, a przy tym innych, na niebezpieczeństwo i odpowiedzialność karną podczas zbliżających się wakacji.

asp. szt. A. Kozłowska
oficer prasowy KPP w Lipnie

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony