Wiadomości

Sukces policjantów na Zawodach Medycyny Taktycznej „PARAMEDYK 2013”

Data publikacji 08.10.2013

W dniach 24-27 września 2013r. w Gdańsku odbyły się VI Ogólnopolskie Zawody Medycyny Taktycznej „PARAMEDYK 2013”. W zawodach brały udział czteroosobowe zespoły: pododdziałów i sekcji antyterrorystycznych Policji, oddziałów ...

W dniach 24-27 września 2013r. w Gdańsku odbyły się VI Ogólnopolskie Zawody Medycyny Taktycznej „PARAMEDYK 2013”. W zawodach brały udział czteroosobowe zespoły: pododdziałów i sekcji antyterrorystycznych Policji, oddziałów specjalnych Żandarmerii, Wojska Polskiego, Biura Ochrony Rządu, grup interwencyjnych Służby Więziennej. Zawody zostały objęte Honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Działoszyńskiego.

Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy była reprezentowana przez zespół w składzie:
  • podinsp. Tomasz Krajewski – Wydział Kadr i Szkolenia KWP w Bydgoszczy,
  • asp. Robert Siewert – SAT KWP w Bydgoszczy,
  • st. sierż. Adam Kaczmarski – KMP w Bydgoszczy,
  • sierż. Adrian Pietras - SAT KWP w Bydgoszczy.




Grupy uczestniczące w zawodach były oceniane w dziesięciu konkurencjach, które odzwierciedlały realne sytuacje. Symulacje scenek odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy i były bardzo zróżnicowane np. :
  • stacja „Pościg” – symulacja działań ratowniczych wobec rannego w wypadku drogowym podczas pościgu, 8-letniego dziecka,
  • stacja „Wielka Woda”- działania ratownicze wobec uciekiniera z zakładu psychiatrycznego, który na łódce, na środku jeziora podjął próbę samobójczą poprzez zadzierzgnięcie i wywołanie krwotoku tętniczego,
  • stacja „FMJ”- odbicie rannego zakładnika z rąk żołnierzy, którzy działali w stresie wywołanym działaniami podczas misji,
  • stacja „Laboratorium” - udzielanie pomocy rannym przestępcom, którzy doznali urazów podczas konstruowania ładunków wybuchowych,
  • stacja „Chemik” – najtrudniejsza dla zawodników, zatrzymanie osoby poszukiwanej. Podczas zatrzymania w budynku można było wejść na licznie rozmieszczone materiały wybuchowe. Sytuację utrudniali dodatkowo czterej ranni funkcjonariusze oraz przestępca przebrany za policjanta. Nie rozpoznanie sytuacji powodowało dalsze straty wśród funkcjonariuszy.
  • stacja „Na Polanie” - ewakuacja rannego żołnierza medycznym pojazdem opancerzonym „Rosomak”, ze strefy zagrożenia. Wykonywanie medycznych czynności ratunkowych wewnątrz pojazdu.
  • stacja „Spotkanie Przyjaciół” - bójka kibiców piłkarskich, zatrzymanie sprawców opatrywanie obrażeń u poszkodowanych.
  • stacja „Kanapka ” - ewakuacja rannego funkcjonariusza połączona z odpieraniem ataków nieprzyjaciela. Na tej stacji testowany był ultra nowoczesny zaawansowany izraelski system treningu strzeleckiego.
  • stacja„Łzy Szczęścia” - na tej stacji, funkcjonariusze podczas realizacji zadania trafiają do mieszkania, gdzie znajduje się ciężarna kobieta pobita przez męża. Podczas akcji kobieta zaczęła rodzić. Poród był realizowany na realnym symulatorze porodowym, który kobieta miała nałożony na siebie. Punktowane było prawidłowe odebranie porodu ciąży bliźniaczej, drugie dziecko – poród pośladkowy, pępowina owinięta wokół szyi.
  • Stacja „Pegaz” - ranny funkcjonariusz podczas przygotowań do wyjazdu na zatrzymanie. To była trudna scenka, należało rozbroić policjanta, skuć i udzielić mu zaawansowanej pomocy.



Po podsumowaniu wyników, sędziowie orzekli, iż zespół reprezentowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy znalazł się w pierwszej trójce najlepszych zespołów uczestniczących w zawodach.
 


W opisanych zawodach medycyny taktycznej nie klasyfikowano numerycznie zajętych miejsc, tak więc nasza reprezentacja może czuć się zwycięzcami VI Ogólnopolskich Zawodów Medycyny Taktycznej „PARAMEDYK 2013”.

G R A T U L U J E M Y !!!


Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony