Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej spotkali się z policjantami
Data publikacji 05.02.2014
To bardzo ważne, by wiedzieć co zrobić gdy ktoś próbuje nas okraść, czy oszukać. Prócz informacji i porad, które przekazali mundurowi, była również okazja do zadawania policjantom pytań. Celem spotkania była nauka i wpojenie nawyków, ...
To bardzo ważne, by wiedzieć co zrobić gdy ktoś próbuje nas okraść, czy oszukać. Prócz informacji i porad, które przekazali mundurowi, była również okazja do zadawania policjantom pytań. Celem spotkania była nauka i wpojenie nawyków, by przede wszystkim ustrzec się od przestępstwa.
Tegoroczne spotkanie (27.01.2014r.) w DPS przy ul. Wierzbińskiego w Inowrocławiu zostało zainicjowane przez dyrekcję placówki. Nie było ono jednak pierwszą wizytą mundurowych w murach tego Domu, bo spotkania z policjantami i swoistego rodzaju edukacja prewencyjna powtarza się tutaj cyklicznie.
Tegoroczne spotkanie (27.01.2014r.) w DPS przy ul. Wierzbińskiego w Inowrocławiu zostało zainicjowane przez dyrekcję placówki. Nie było ono jednak pierwszą wizytą mundurowych w murach tego Domu, bo spotkania z policjantami i swoistego rodzaju edukacja prewencyjna powtarza się tutaj cyklicznie.
Stołówka zgromadziła licznie mieszkańców, którzy usłyszeli wiele ważnych informacji i porad na temat sytuacji z życia wziętych. Przekazali je asp. sztab. Jacek Piątkowski i st. asp. Izabella Drobniecka. Policjanci najpierw opowiedzieli słuchaczom o metodach oszustw, jakimi posługują się przestępcy. Dłużej mundurowi zatrzymali się omawiając metodę „na wnuczka”. Przekonywali, iż zasadą powinno być to, że jeśli ktoś dzwoni i prosi o pożyczkę pieniędzy, nie zgadzajmy się od razu. Dajmy sobie czas i sami oddzwaniajmy do członka rodziny. W ten prosty sposób będziemy mieli pewność, że rozmawiamy z prawdziwym wnukiem. W żadnym razie też nie wolno przekazywać pieniędzy osobom obcym, które są osobami podstawionymi przez rzekomego wnuka. Tak właśnie bowiem postępują oszuści.
Policjanci ostrzegali także przed podpisywaniem jakichkolwiek umów czy to kredytowych czy na przykład dzierżawy działki. Mieszkańcy dowiedzieli się, że pochopnie złożony podpis może skutkować tym, iż ktoś może na nich wziąć przykładowo pożyczkę. Spłata wówczas zobowiązań finansowych będzie leżała po stronie tej osoby. Uwaga zatem na dowody osobiste. Nie użyczajmy ich nikomu, a każdy przypadek zagubienia czy kradzieży należy zgłaszać do właściwych instytucji.
Kolejne zagadnienia dotyczyły : robienia zakupów i zabierania ze sobą tylko takiej kwoty, którą zamierzamy wydać, sposobu reagowania na zaczepki osób nieznajomych i próby kradzieży, super ofert towarów, które okazują się przedmiotami pochodzącymi z nielegalnego źródła. Nie mogło się również obyć bez rozmów na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym i korzystania przez rowerzystów czy osoby na wózkach inwalidzkich z elementów odblaskowych.
Poza tym wzajemna wymiana zdań między policjantami, a mieszkańcami związana była z przestrzeganiem reguł wynikających z wewnętrznych przepisów placówki. Dyskusja dotyczyła chociażby dbania o mienie czy powrotu w wyznaczonych godzinach. Wszystko to w trosce o to, by nikt z mieszkańców nie zaginął i powrócił bezpiecznie do Domu.
Po części dyskusyjnej, do rąk mieszkańców trafiły kamizelki odblaskowe, smycze do kluczy i telefonów oraz długopisy z numerami alarmowymi służb, które wszystkim zgromadzonym wręczyli policjanci. Ten asortyment związany z bezpieczeństwem został ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu. Wspiera ono bowiem w ten sposób co rok prewencyjne działania Policji.
st. asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP INowroclaw
Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010