Wiadomości

Szkolenie z cyklu szkoleń dla policjantów ruchu drogowego pn. Kreowanie pozytywnego wizerunku policjantów ruchu drogowego.

Data publikacji 01.02.2008

W dniu 12 grudnia 2007 roku na terenie KMP we Włocławku odbyło się ostatnie szkolenie z cyklu szkoleń dla policjantów ruchu drogowego pn. Kreowanie pozytywnego wizerunku policjantów ruchu drogowego, przeprowadzonych w ramach realizacji zadań ...

SzkolenieW dniu 12 grudnia 2007 roku na terenie KMP we Włocławku odbyło się ostatnie szkolenie z cyklu szkoleń dla policjantów ruchu drogowego pn. Kreowanie pozytywnego wizerunku policjantów ruchu drogowego, przeprowadzonych w ramach realizacji zadań wynikających ze „Strategii Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy na lata 2007-2009” – budowanie zaufania do Policji.



Zgodnie z zatwierdzonym programem szkolenia, zajęcia prowadzone były przez Zespół w składzie:
  • nadkom. Jacek Krawczyk – Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy (brał udział w 4 warsztatach realizowanych w KWP w Bydgoszczy),
  • kom. Beata Wieczorek – ekspert Sekcji Psychologów KWP w Bydgoszczy,
  • podkom. Krzysztof Złotnicki – specjalista Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.
Z uwagi na względy ekonomiczne, zajęcia realizowano strefowo na terenie:
  • KWP w Bydgoszczy – 4 szkolenia,
  • KMP w Toruniu – 3 szkolenia,
  • KMP we Włocławku – 2 szkolenia (zajęcia z zakresu działalności prasowej realizowała Pani nadkom. Małgorzata Złakowska – specjalista Sekcji Prewencji KMP we Włocławku).
Łącznie przeprowadzono 43 godziny zajęć, w których wzięło udział 153 policjantów Sekcji /Ogniw Ruchu Drogowego województwa kujawsko-pomorskiego. Celem szkolenia było:
  • Poznanie psychologicznych mechanizmów tworzenia pozytywnego wizerunku policjanta ruchu drogowego.
  • Doskonalenie umiejętności skutecznego porozumiewania się w różnych sytuacjach zawodowych.
  • Ujednolicenie sposobu udzielania informacji przez policjantów ruchu drogowego, przedstawicielom mediów na miejscu wykonywania czynności służbowych.
Zajęcia prowadzone były metodą warsztatową, opartą na aktywności własnej uczestników. Pracując w małych grupach, policjanci poznawali aspekty tworzenia pozytywnego wizerunku – uświadamiali sobie, jak istotny wpływ na wizerunek Policji w oczach społeczeństwa ma ich indywidualne zachowanie w służbie i po jej zakończeniu, czysty i schludny wygląd zewnętrzny oraz życzliwość i szacunek w kontakcie z obywatelem.

Uczestnicy poznawali prawa dobrego kontaktu, doskonalili własne umiejętności w zakresie skutecznego porozumiewania się z innymi (z dziećmi, poszkodowanymi w wypadkach, osobami impulsywnymi) w różnych sytuacjach zawodowych.

Ponieważ charakter pracy oraz realizowane zadania przez policjantów ruchu drogowego zobowiązują ich do częstych kontaktów ze środkami masowego przekazu, przez co mają istotny wpływ na kształtowanie public relations na gruncie Policja – Społeczeństwo, w szkoleniu przewidziano zajęcia z tego zakresu.

W związku z powyższym, uczestnicy zostali zapoznani z obowiązującymi przepisami z zakresu prawa prasowego, działalności prasowo-informacyjnej w Policji. W sposób praktyczny trenowali zachowanie się przed obiektywem kamery, formułowanie wypowiedzi w granicach własnych kompetencji podczas realizacji zadań służbowych.

W zajęciach brali udział policjanci z różnych jednostek organizacyjnych, ze zróżnicowanym stażem (od 3 dni do 30 lat pracy w ruchu drogowym), co umożliwiało im wymianę doświadczeń i stanowiło dodatkowy atut szkolenia.

autor: podkom. Krzysztof Złotnicki
Szkolenie Szkolenie Szkolenie
Szkolenie Szkolenie Szkolenie
 

Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P

Powrót na górę strony