Wiadomości

Nietrzeźwi opiekunowie odpowiedzą przed sądem

Data publikacji 06.05.2014

Brak właściwej opieki
nad dzieckiem jest nadal spotykanym problemem przez interweniujących policjantów.
Niestety najczęstszą tego przyczyną jest alkohol. Mimo wielu doniesień
medialnych o konsekwencjach i skutkach takiego zachowania rodzice ...

Brak właściwej opieki nad dzieckiem jest nadal spotykanym problemem przez interweniujących policjantów. Niestety najczęstszą tego przyczyną jest alkohol. Mimo wielu doniesień medialnych o konsekwencjach i skutkach takiego zachowania rodzice często lekceważą dobro swojego dziecka.

W takich też sytuacjach pojawia się „Przyjazny patrol”, który składa się z policjanta oraz pracownika MOPS-u. Patrol nie tylko jeździ na zlecenia dyżurnego bydgoskiej policji, ale także na podstawie swoich informacji odwiedza rodziny, w których istnieje podejrzenie, że nadużywany jest alkohol, a w pobliżu znajdują się dzieci. Od 7 lutego 2014 roku kiedy to „Przyjazny patrol” zaczął funkcjonować interweniował ponad 60 razy.

Jednym z takich przykładów jest sytuacja, która miała miejsce w mieszkaniu przy ulicy Gdańskiej. Wówczas około godziny 20:30 patrol na podstawie wcześniejszych ustaleń o nadużywaniu alkoholu i niewłaściwej opiece nad dziećmi przez matkę i konkubenta, pojechał pod wytypowany adres, aby potwierdzić ich przypuszczenia. Tam zastali 35-letnią matkę i jej 36-letniego konkubenta oraz dwójkę małych dzieci (4 miesiące i 2 latka). Jak się okazało, od obojga dorosłych była wyczuwalna woń alkoholu. 36-latek z trudnością wstawał. W mieszkaniu panował nieład, a w powietrzu unosił się zapach alkoholu i papierosów. Badanie trzeźwości wykazało, że matka miała blisko 1,5 promila a jej konkubent ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Na miejsce przyjechała również wezwana karetka pogotowia, aby sprawdzić stan zdrowia maluchów. W związku z brakiem należytej opieki nad małoletnimi dziećmi, nietrzeźwość matki i jej konkubenta oraz brakiem warunków bytowania w mieszkaniu podjęto decyzję o odebraniu dzieci i przekazaniu do jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Bydgoszczy.

Kilka dni później też przy ulicy Gdańskiej „Przyjazny patrol” uczestniczył w podobnej sytuacji. Z zebranych informacji wynikało, że 1,5-letnie dziecko może znajdować pod opieką nietrzeźwego rodzica. Po przybyciu na miejsce zastali 35-letnią matkę dwojga dzieci (1,5 i 15-lat) oraz 25-letniego mężczyznę. Badanie trzeźwości potwierdziło przypuszczenia. Osoby dorosłe były nietrzeźwe. Kobieta 2 promile a 25-latek ponad promil alkoholu w organizmie. Na miejsce przyjechała matka mężczyzny, która zaopiekowała się dziećmi.

Po dwóch godzinach patrol otrzymał kolejne zgłoszenie od dyżurnego bydgoskiej policji. Tym razem pojechali do jednego z mieszkań przy ulicy Dworcowej. Tam na nich czekał patrol policji, który oświadczył, że pod wytypowanym adresem przebywają 3 nietrzeźwe osoby oraz 6-letnia dziewczynka. W związku z tym, że dorośli (rodzice dziewczynki i brat jej matki) zostali dowiezieni do wytrzeźwienia, dziewczynka została przebadana w szpitalu dziecięcym i do czasu wytrzeźwienia rodziców przekazana do placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Jeszcze tego samego dnia przed północą patrol otrzymał kolejne zgłoszenie od dyżurnego. Przy ulicy Focha czekał na nich policyjny patrol, który interweniował wobec nietrzeźwego mężczyznę z małoletnim dzieckiem. Funkcjonariusze zastali go leżącego na schodach jednego z barów. Wyziębiony 7-letni chłopiec został przewieziony i oddany pod opiekę matki przy ulicy Szpitalnej w Bydgoszczy. Informacje o tych zdarzeniach zostały przesłane do sądu rodzinnego, który podejmie dalsze decyzje w tych sprawach. 

Program "Przyjazny Patrol" realizowany jest ze środków Urzędu Miasta w Bydgoszczy we współpracy z Komendą Miejską Policji w Bydgoszczy, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Bydgoskim Ośrodkiem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Terapii „BORPA” od 2009 roku.

Patrole pojawiają się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka, a w szczególności, gdy:
  • dziecko pozostawione jest bez opieki w domu lub poza nim (pozostawione, zagubione)
  • dziecko jest świadkiem /uczestnikiem sytuacji przemocy - w tym domowej,
  • dziecko jest uczestnikiem wypadku komunikacyjnego w wyniku, którego pozostało pozbawione opieki oraz w innych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu fizycznemu i psychicznemu dziecka.
Celem „Przyjaznego  Patrolu” jest:
  • rozpoznanie sytuacji dziecka,
  • zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa,
  • zadbanie o to, aby dziecko znalazło opiekę w rodzinie, a jeśli to niemożliwe - w placówce o charakterze rodzinnym lub placówce opiekuńczo – wychowawczej,
  • dbałość, aby trudną nierzadko traumatyczną sytuację dziecko przeszło w warunkach bezpiecznych, przyjaznych, z uwzględnieniem jego potrzeb emocjonalnych, jak również powiadomienie o zaistniałej sytuacji właściwych organizacji niosących pomoc dzieciom.

Autor: P_Slomski
Publikacja: P_Slomski

Powrót na górę strony