Wiadomości

Bezpiecznie – chce się żyć 2014! w Inowrocławiu

Data publikacji 06.06.2014

Tegoroczna edycja seminaryjna na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym odbyła się w inowrocławskim Teatrze Miejskim. W roli prelegentów wystąpili policjanci: podkom. Sebastian Górski i asp. sztab. Jacek Piątkowski.

Tegoroczna edycja seminaryjna na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym odbyła się w inowrocławskim Teatrze Miejskim. W roli prelegentów wystąpili policjanci: podkom. Sebastian Górski i asp. sztab. Jacek Piątkowski.

Przedsięwzięcie przygotowane zostało przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Warszawie i poprowadził je Pan Maciej Bednik. Widownia zgromadziła szeroką publiczność. Inicjatywa składała się z części edukacyjnej, ale i rozrywkowej. Ta pierwsza miała cel popularyzowania zagadnień związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Podczas seminarium odbyła się projekcja filmu pod tytułem „Motopozytywni” przedstawiający ratowników medycznych niosących pomoc na motorach. Ponadto publiczność mogła oddać się refleksji podczas prezentacji multimedialnej. Opowiadała ona o osobie, która jechała po alkoholu. Sprawa karna zakończyła się dla niej wyrokiem w zawieszeniu. Straciła w życiu wszystko to co ważne, czyli spokój ducha, pracę, a potem dom i rodzinę.

Praktycznie co dzień służby apelują o bezpieczne poruszanie się po drogach. Tymczasem co roku w wypadkach są ranni i zabici. Wszelkie akcje profilaktyczne różnych instytucji, w tym policji, mają jedno i to samo  przesłanie - dotarcie do jak największej rzeszy ludzi i uświadamianie ich. Wystarczy tylko, aby każdy z nas stosował się do przepisów ruchu drogowego. Czy tak jest w rzeczywistości? O tym właśnie mówił Zastępca Naczelnika WRD KPP w Inowrocławiu podkom. Sebastian Górski. Przedstawił on jak wygląda sytuacja na drogach na terenie powiatu inowrocławskiego, porównując kwartały tego roku i ubiegłego. Dzięki licznym policyjnym akcjom i kontrolom drogowym kierowcy, ale też i piesi, są uświadamiani oraz dyscyplinowani. Policjant przybliżył
również publiczności rodzaje sprzętu, który policja wykorzystuje do badań trzeźwości na drogach. Mowa tu o Alcoblow. Urządzenie jest szybkie i skuteczne. W czasie jednej minuty można przebadać kilka osób sprawdzając czy wsiadły za "kółko" w stanie nie budzącym wątpliwości.

Zainteresowani mogli przekonać się jak to jest, gdy kieruje się pod wpływem alkoholu. Dlatego asp. szt. Jacek Piątkowski zaprosił z widowni na scenę trzech mężczyzn. Omówił zasadę działania specjalnego rekwizytu zwanego promilgoglami. Każdy z nich musiał założyć takie "okulary" i wykonać określoną czynność. A widzi się w nich tak, jakby człowiek miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Wprawdzie żaden z panów nie wykonał poprawnie zadania, ale i tak każdy został obdarowany Polfinkiem oraz odblaskowymi upominkami. Policjant podkreślił, że był to jedynie pokaz, ale w rzeczywistości osoba nietrzeźwa za kierownicą nie jest w stanie zapanować nad pojazdem i jest ogromnym zagrożeniem na drodze.





Druga część seminaryjna była wyjątkowym koncertem. Gwiazdą wieczoru był piosenkarz Łukasz Zagrobelny.




Pamiętajmy, każdy z nas ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Bądźmy zatem rozsądni i ostrożni, po prostu Bezpiecznie – chce się żyć!

st. asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony