Wiadomości

Złotniki Kujawskie w Ogólnopolskim Głosie Profilaktyki w powiecie inowrocławskim

Data publikacji 23.06.2014

Spotkali się, by pokazać innym jak ważne są działania na rzecz drugiego człowieka i jak ważna jest profilaktyka. Liczna grupa składająca się z uczniów, działaczy „PaT”, nauczycieli i policjantów włączyła się w Ogólnopolski ...

 

Spotkali się, by pokazać innym jak ważne są działania na rzecz drugiego człowieka i jak ważna jest profilaktyka. Liczna grupa składająca się z uczniów, działaczy „PaT”, nauczycieli i policjantów włączyła się w Ogólnopolski Głos Profilaktyki 2014 ZRYW WOLNYCH SERC.

Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich było organizatorem wyjątkowego przedsięwzięcia, które wpisuje się w program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Celem programu jest działanie na rzecz bezpieczeństwa publicznego i profilaktyki uzależnień. Całą społeczność szkoły „skrzyknęła” pani pedagog Joanna Babral, która wraz z dyrektor gimnazjum panią Wioletta Zielińską zaprosiły do udziału w przedsięwzięciu: członków grupy teatralnej „Azyl” z Inowrocławia z liderką Aleksandrą Kowalczyk na czele, nauczycieli, rodziców, lokalnych działaczy oraz inowrocławskich i złotnickich policjantów.

Cały przebieg Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki rozpoczął się spektaklem pt.”Sekret” zaprezentowanym dla gimnazjalistów przez „Azylantów” z II LO w Inowrocławiu. Tematem przedstawienia był problem „wyścigu szczurów” wśród młodzieży, którzy tak bardzo chcą zaspokoić ambicje swoich rodziców, że robią to za wszelką cenę, nawet cenę zostania ćpunem.

Następnie w szkole odbyła się debata, którą poprowadziła w roli moderatora pani pedagog gimnazjum. Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, rodzice, a także policjanci. Był to „oko w oko” dialog dorosłych z młodzieżą. Staraliśmy się wszyscy odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego młody człowiek sięga po narkotyki. My dorośli, wsłuchiwaliśmy się w głos młodych, czemu tak często gubią się nam w obecnej rzeczywistości. Młodzież wymieniała, że dzieje się tak, bo narkotyki niektórym imponują, są niekiedy sposobem na rozrywkę, życie, odreagowaniem braku kontaktu z rodzicami. Obecni na debacie asp. sztab. Jacek Piątkowski i st. asp. Izabella Drobniecka odnieśli się do wypowiedzi młodzieży, że warto zawsze rozmawiać z rodzicami oraz zaufać pomocnym szkolnym pedagogom. Mundurowi podkreślili, że faktem jest, iż obecnie rodzice mają zbyt mało czasu dla swoich dzieci. Dlatego też konieczne staje się włączanie w działania profilaktyczne również rodziców. Po debacie wszyscy wzięli udział w pochodzie. Przemarsz ulicami Złotnik miał przesłanie do wszystkich, że chcemy być wolni od uzależnień. Transparenty niesione przez uczniów wyrażały opinie młodych, którzy pragną bezpiecznego życia. Podczas przemarszu zatrzymaliśmy się, aby wysłuchać Odezwy Społeczności PaT, którą wystosował do wszystkich nie kto inny, jak insp. Grzegorz Jach Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Odczytała ją liderka inowrocławskiego „PaT-u”. Przez 60 sekund we wspólnym geście, w centrum Złotnik Kujawskich, dłonią położonąna sercu wybijaliśmy rytm „Wolnych serc”.Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą.

Przedsięwzięcie profilaktyczne zakończyło odtańczenie belgijki, która poderwała do tańca nie tylko uczestników przemarszu, ale też złotnicką społeczność. Rytmy nie pozwoliły być biernymi nawet przedszkolakom, którzy nie tylko tak licznie wzięli udział w pochodzie, ale też zatańczyli najpiękniej jak umieli dla wszystkich zebranych. Brawo !

Podsumowując można powiedzieć, że dzień był dniem, w czasie którego działy się wielkie sprawy, a wszystkiemu towarzyszyły ogromne przeżycia i wzruszenia.

st. asp. Izabella Drobniecka

Oficer Prasowy KPP Inowrocław


 

Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010

Powrót na górę strony