Wiadomości

Ćwiczenia policyjnych ratowników medycznych

Data publikacji 14.08.2014

Wspólne ćwiczenia zorganizowane przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji odbyły się w Bydgoszczy. Szkolenie dotyczyło głównie medycyny taktycznej. W warsztatach uczestniczyli policjanci pododdziałów i sekcji ...

Wspólne ćwiczenia zorganizowane przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji odbyły się w Bydgoszczy. Szkolenie dotyczyło głównie medycyny taktycznej. W warsztatach uczestniczyli policjanci pododdziałów i sekcji antyterrorystycznych z terenu całej Polski.


W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, w dniach 28 lipca – 1 sierpnia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyły się warsztaty szkoleniowe. Organizowane przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji przy współudziale Szkoły Policji w Słupsku, Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy szkolenie dotyczyło głównie medycyny taktycznej. W warsztatach uczestniczyli policjanci pododdziałów i sekcji antyterrorystycznych z terenu całej Polski, którzy posiadają tytuł ratownika lub ratownika medycznego.

Podczas ćwiczeń realizowane były następujące zagadnienia:
  • Ewakuacja poszkodowanych z strefy zagrożenia – care uder fire – ćwiczenia były prowadzone w krytej strzelnicy policyjnej KWP w Bydgoszczy, w części strzelnicy umożliwiającej prowadzenie szkolenia CQB – Close Quarters Battle – poruszania i obsługi broni palnej w pomieszczeniach zamkniętych. Podczas tego ćwiczenia zespoły realizacyjne „zdobywały” pomieszczenia i ewakuowały ze strefy zagrożenia poszkodowane osoby.
  • Ćwiczenia na zaawansowanych fantomach umożliwiających trening sytuacji opieki nad poszkodowanym np. z masywnym krwotokiem, ranami postrzałowymi, z nagłym zatrzymaniem krążenia.
  • Zakładanie staz zaciskowych typu CAT, które umożliwiają zatrzymanie krwotoku z kończyn w sytuacjach gdy nie można zastosować opatrunków uciskowych. Policjanci uczestniczący w szkoleniu zakładali stazy zaciskowe w sytuacjach autopomocy, pod ostrzałem, w ograniczonej widoczności z wykorzystaniem noktowizji.
  • Aktywny strzelec – ćwiczenie i inscenizacja odbyły się na terenie Haki Widowiskowo – Sportowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy. Scenariusz przewidywał obezwładnienie przez policjantów aktywnego strzelca, który zranił na terenie hali kilkadziesiąt osób, udzielenie im pomocy, ewakuację i segregację rannych/poszkodowanych. Policjanci w takich sytuacjach udzielają pomocy poszkodowanym gdy miejsce zdarzenia nie jest jeszcze bezpieczne i wejście cywilnych ratowników medycznych jest jeszcze niemożliwe.
Warsztaty prowadzone były przez następujących instruktorów:

  • dr n. med. Przemysław Paciorek – Z-ca Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Wojewódzki Konsultant ds. Medycyny Ratunkowej,
  • Krzysztof Wiśniewski – ratownik medyczny – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy,
  • Wojciech Skrzyński - ratownik medyczny – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy,
  • Piotr Pełczyński - ratownik medyczny – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy,
  • st. sierż. Michał Kurdziel – ratownik medyczny - Szkoła Policji w Słupsku,
  • Marek Dąbrowski – ratownik medyczny – Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • dr n. med. Marcin Wiśniewski – ratownik medyczny – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • asp. Sławomir Butkiewicz – ratownik medyczny – Komenda Główna Policji,
  • podinsp. Tomasz Krajewski – ratownik medyczny – Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.
Warsztaty szkoleniowe dały uczestnikom tego przedsięwzięcia sprawdzenie w sytuacji maksymalnie zbliżonej do realnej, własnych umiejętności zarówno w zakresie udzielania pomocy medycznej, ale także radzenia sobie ze stresem. Wszyscy zgodnie podkreślali wagę tego rodzaju wspólnych szkoleń i możliwości przećwiczenia procedur na wypadek zaistnienia realnego zagrożenia.

podinsp. Tomasz Krajewski
Wydział Kadr i Szkolenia
KWP w Bydgoszczy

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony