Gry Strategiczne z Policją
Data publikacji 23.08.2014
To zupełnie nowe i wyjątkowe w swoim przebiegu, profilaktyczne przedsięwzięcie, było ciekawą formą i pomysłem policjantów na edukację młodego pokolenia. Organizatorem działań była Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu wraz ze ...
To zupełnie nowe i wyjątkowe w swoim przebiegu, profilaktyczne przedsięwzięcie, było ciekawą formą i pomysłem policjantów na edukację młodego pokolenia. Organizatorem działań była Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu wraz ze Starostwem Powiatowym w Inowrocławiu.
Zajęcia w plenerze miały na celu przekazanie ważnych informacji dzieciom i młodzieży na temat bezpieczeństwa. Poza tym "Gry Strategiczne z Policją" łączyły w sobie przygodę, zabawę i rozgrywkę taktyczną, a przede wszystkim miały charakter edukacyjny. Uczestnicy odwiedzali miejsca ciekawe i historyczne, na temat których uzyskali wielu interesujących informacji. Cała zabawa wiązała się także ze spędzeniem w sposób ciekawy wolnego czasu, pod czujnym okiem opiekunów.
Do inicjatywy zgłosili się ci, którzy znają nieco Inowrocław i orientują się w terenie. Wystartowało łącznie 8 grup sześcioosobowych. W skład każdej wchodził dorosły opiekun, który poruszał się po mieście wraz ze swoją młodzieżą. Rywalizowały ze sobą 4 grupy z gminy Inowrocław: z Latkowa, Gnojna, Trzask i Komaszyc, ponadto 2 grupy z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka i 2 z Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Wola zdrowej rywalizacji zgromadziła zarówno dzieci w wieku szkoły podstawowej jak i młodzież gimnazjalną.
Działania rozpoczęły się zbiórką o godz. 10.30 w Komendzie Powiatowej Policji przy ulicy Toruńskiej 15. Tutaj policjanci prowadzący całe przedsięwzięcie: asp. sztab. Jacek Piątkowski, st. asp. Izabella Drobniecka i sierż. sztab. Anna Grecman, wyposażyli drużyny w solidny ekwipunek w postaci: identyfikatorów, kamizelek odblaskowych, map miasta i apteczek medycznych. Grupy też otrzymały wykaz miejsc, które musieli odnaleźć i wykonać tam zadania, a także wodę i drożdżówki na drogę. Trasa była wcale niekrótka, bo z komendy trzeba było dotrzeć do kościoła Ruiny, potem starego szpitala przy ul. NMP, fragmentów murów obronnych przy ul. Kilińskiego, Muzeum im. Jana Kasprowicza przy ul. Solankowej, wieży ciśnień na "Zofiówce", a stamtąd do inowrocławskiego ratusza, pomnika pawia w Solankach, by następnie pokonać odcinek od Sądu Rejonowego do Urzędu Gminy przy ul. Kr. Jadwigi. Nogi zatem miały prawo zaboleć. Warto dodać, że na każdym z punktów trasy byli wyjątkowi i bardzo pomocni wolontariusze z Flandrii, pod "dowództwem" pani Anny Trojanowskiej. To oni zapoznawali każdą z grup z historią danego miejsca, budynku, czy obiektu. Następnie zadawali uczestnikom pytania i wyznaczali zadania. Dotyczyły one: bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasad korzystania z kąpielisk, internetu, zagrożeń ze strony agresywnych psów, umiejętności udzielenia pierwszej pomocy.
W ślad za drużynami podążał policyjny patrol, który obserwował działania i sposób poruszania się grup po mieście. Trzeba przyznać, że drużyny dziarsko maszerowały, robiąc krótkie przystanki na uzgodnienia, skorzystanie z mapy czy posiłek w plenerze. Wiele było przy tym zainteresowania ze strony przechodniów, którzy mijali uczestników z uśmiechem życząc powodzenia.
W wesołym nastroju grupy dotarły do budynku Urzędu Gminy, gdzie odbyło się podsumowanie wyników. Wszystkie grupy odnalazły każde z miejsc bez problemu i wykonały wzorowo zadania. Na zakończenie odbyło się wręczenie okolicznościowych podziękowań, dyplomów i upominków, które w imieniu Komendanta Powiatowego Policji dokonał Naczelnik Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego nadkom. Piotr Kujawa wspólnie z V-ce Wójtem Panem Markiem Karólewskim.
st. asp. Izabella Drobniecka
oficer prasowy KPP w Inowrocławiu
oficer prasowy KPP w Inowrocławiu
Autor: Daszkiewicz_Maciej
Publikacja: Daszkiewicz_Maciej