Ślubowanie służby kandydackiej na Rynku Staromiejskim w Toruniu
Data publikacji 09.03.2008
Dziś, 1 marca 2008 r., na Rynku Staromiejskim w Toruniu, o godz. 12:00 odbyła się uroczystość ślubowania stu nowych policjantów służby kandydackiej.
Dziś, 1 marca 2008 r., na Rynku Staromiejskim w Toruniu, o godz. 12:00 odbyła się uroczystość ślubowania stu nowych policjantów służby kandydackiej. Msza św. w intencji nowoprzyjętych, została odprawiona w piątek 29 lutego 2008 r., w kościele katedralnym pw. św. Marcina i Mikołaja, przy ul. Farnej 8 w Bydgoszczy. Policjanci ci, to poborowi, którzy zdecydowali się na odbycie zastępczej służby wojskowej w szeregach Policji. 1 lutego 2008 r. zasilili oni struktury Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, tworząc osobną kompanię. Ślubowanie od nowych policjantów przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy, insp. Krzysztof Gajewski. Uroczystość rozpoczął przemarsz pododdziałów z Rynku Nowego Miasta na Rynek Staromiejski, gdzie przy dźwiękach hymnu państwowego na maszt wciągnięto polską flagę. Policjanci ślubowali „strzec bezpieczeństwa (…), nawet z narażeniem życia…”. Nowi funkcjonariusze będą służyć, stojąc na straży porządku prawnego i bezpieczeństwa Obywateli oraz Państwa. Słowa roty wypowiedziane na toruńskim rynku zobowiązują do zaangażowania oraz determinacji w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości. Zadowolenia z codziennej służby oraz sukcesów zawodowych życzyli nowoprzyjętym przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kierownictwo kujawsko-pomorskiej policji oraz zaproszeni goście. W ślubowaniu wzięli udział m. in. Prezydent Miasta Torunia – Pan Michał Zaleski, Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy – Pan Maciej Grześkowiak, Przewodniczący Rady Miasta Włocławka – Pan Rafał Sobolewski oraz przedstawiciele Pomorskiego Okręgu Wojskowego, władz rządowych oraz garnizonu kujawsko-pomorskiego. Nowi policjanci służby kandydackiej przez kilka tygodni przechodzili intensywne szkolenie, zarówno praktyczne, jak i teoretyczne, z zakresu pracy prewencyjnej. Po odbyciu ponad miesięcznego szkolenia 60 z nich służyć będzie w Bydgoszczy, 22 w Toruniu i 18 we Włocławku.
Wszystkim nowoprzyjętym policjantom życzymy sukcesów, a także, aby dokonany wybór drogi życiowej przynosił im satysfakcję zawodową i osobistą.
Podczas ślubowania, nastąpiło uroczyste przekazanie Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy przez, odchodzącego na emeryturę, dotychczasowego Dowódcę, insp. Andrzeja Grontkowskiego. Żegnający się ze służbą Dowódca, kierował Oddziałem Prewencji Policji w Bydgoszczy od początku jego powstania tj. od 13 listopada 2003 r. Jako dowodzący Oddziału brał udział w działaniach związanych z przywracaniem porządku publicznego oraz zabezpieczaniu imprez o charakterze masowym. W trakcie tych wszystkich lat pełnienia służby, insp. Andrzej Grontkowski, dał się poznać jako policjant pełny poświęcenia, posiadający duże predyspozycje i zdolność do zarządzania oraz kierowania potencjałem ludzkim, za co został odznaczony m. in. Złotym Krzyżem Zasługi w 2005 r. i Srebrną Odznaką „Zasłużony Policjant” w 2006 r. Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy wręczył, odchodzącemu na emeryturę Dowódcy OPP, pamiątkową szablę, a Zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy - list gratulacyjny wraz z upominkiem.
Z dniem 1 marca 2008 r. na emeryturę odchodzi również Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy, mł. insp. Waldemar Marcinkowski, który na to stanowisko został mianowany 13 listopada 2003 r. Przez cały okres służby realizował on zadania z zakresu pracy prewencyjnej. Za wzorową służbę został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi w 2004 r. oraz Brązową Odznaką „Zasłużony Policjant” w 2007 r. Insp. Andrzejowi Grontkowskiemu oraz mł. insp. Waldemarowi Marcinkowskiemu, którzy żegnają się z policyjnym mundurem, życzymy spokojnego odpoczynku oraz realizacji pasji i zamiłowań w życiu osobistym.
Dowództwo nad OPP w Bydgoszczy objął podinsp. Andrzej Siwek, który policyjną służbę rozpoczął w 1993 r. w pionie kryminalnym. W 1997 r. ukończył Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie, po ukończeniu której przez 2 lata sprawował funkcję Dowódcy Kompanii Kontroli Ruchu Drogowego Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Następnie został powołany na stanowisko Zastępcy Naczelnika Sztabu Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, gdzie odpowiadał m. in. za zabezpieczenia imprez masowych. Na następnym szczeblu kariery, jako Zastępca Komendanta Miejskiego w Gdańsku, był odpowiedzialny za pion prewencji. W trakcie wieloletniej służby podinsp. Andrzej Siwek został wielokrotnie wyróżniony oraz odznaczony, m.in. otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi oraz Srebrną Odznakę „Zasłużony Policjant”. Nowemu szefowi OPP w Bydgoszczy życzymy przede wszystkim kolejnych sukcesów zawodowych.
Małgorzata Dobrosielska
Wydział Prezydialny
KWP w Bydgoszczy
Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P