Wiadomości

Z gimnazjalistami o cyberprzemocy w ramach konferencji "Prawa człowieka a media”

Data publikacji 19.12.2014

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane po to, by młodzież uświadomić oraz ostrzec przed skutkami jakie niesie ze sobą zbyt duża łatwowierność i ufność w internecie. Trzeba wiedzieć o zjawisku cyberprzemocy i na nie uważać. Dlatego ...

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane po to, by młodzież uświadomić oraz ostrzec przed skutkami jakie niesie ze sobą zbyt duża łatwowierność i ufność w internecie. Trzeba wiedzieć o zjawisku cyberprzemocy i na nie uważać. Dlatego też, konferencję poprowadzili policjanci wraz z pedagogiem szkolnym.
 



Środową (10.12.14) konferencję w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Inowrocławiu zorganizowała pedagog szkolna Pani Danuta Pękała-Michalik i policjanci: asp. sztab. Jacek Piątkowski, st. asp. Ryszard Kleina i st. asp. Izabella Drobniecka. Biorąc pod uwagę temat, przebieg przedsięwzięcia był oparty na prezentacjach multimedialnych. Był też film edukacyjny i dyskusja. Młodzież otrzymała od policjantów dużą dawkę informacji o tym co to jest cyberprzemoc, na czym polega i jak zachować się w sytuacji, gdy się z nią zetkniemy. Ważne jest to, aby w porę zauważyć, że stajemy się ofiarą agresji elektronicznej. Znane są bowiem przypadki prześladowania, zastraszania, nękania, czy wyśmiewania osób za pomocą internetu. Dzieje się to poprzez smsy, e-maile, witryny internetowe, fora dyskusyjne czy portale społecznościowe. Osoba, która nęka nazywana jest stalkerem i jednocześnie zgodnie z kodeksem karnym jest przestępcą. Art. 190a ustawy mówi  o tzw. stalkingu czyli uporczywym nękaniu:
§ 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.




Następnie mundurowi zaprezentowali młodzieży film pt. „W sieci”, w którym ich rówieśniczka i wokalistka Ewa Farna przeprowadziła wywiady z młodymi ludźmi - ofiarami cyberprzemocy. Każdy z nich opowiedział swoją historię, która zaczynała się niewinnie, a nawet banalnie, by chwilę potem przerodzić się w ich życiowy dramat. Film edukował gdzie zgłaszać o podobnych przypadkach i komu. Pamiętajmy, aby informować swoich rodziców, nauczycieli oraz Policję, gdy mamy podejrzenie popełnienia takiego przestępstwa. Ostatnią częścią konferencji była dyskusja. Poprowadził ją st. asp. Ryszard Kleina, specjalista w Wydziale do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Inowrocławiu, który zajmuje się prowadzeniem i wykrywaniem spraw dotyczących przestępstw internetowych. Młodzież miała do policjantów wiele pytań. Odpowiedzi na nie „rozwiały” uczniom wszelki wątpliwości. Konferencja była też okazją do wręczenia nagród w konkursach multimedialnych, które zorganizowała szkoła na temat m.in. praw człowieka i zagrożeń płynących z internetu.

st. asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony