Wiadomości

Nie tylko o służbie w granatowym i zielonym mundurze

Data publikacji 26.02.2015

Grupa młodzieży z Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu spędza czas w sposób pożyteczny. Ostatnio gościła u siebie przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu i Państwowej Straży Rybackiej w ...

Grupa młodzieży z Gimnazjum nr 3 w Inowrocławiu spędza czas w sposób pożyteczny. Ostatnio gościła u siebie przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu i Państwowej Straży Rybackiej w Kruszwicy.





Gimnazjaliści w szkole mają ciekawie zorganizowany czas zimowego wypoczynku. Wspólnie z kierownikiem półkolonii Panem Mariuszem Gawareckim i opiekunem Panem Adamem Kmieć poznają różne miejsca, zwiedzają i uczą się tego, co może im się w życiu przydać. O zakresie kompetencji oraz istotnych dla młodzieży informacjach dowiedzieli się wczoraj (17.02.2015r.) od Komendanta Posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Kruszwicy Lesława Tarnowskiego oraz st. asp. Izabelli Drobnieckiej i asp. sztab. Jacka Piątkowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu. Przedstawiciele służb przedstawili młodzieży strukturę jednostek, zasady rekrutacji, ale nie tylko.






By zainteresować młodzież sprawami ich własnego bezpieczeństwa, policjanci zaprezentowali nastolatkom film, z gatunku edukacyjnych, pod tytułem „Domówka”. Opowiadał on o imprezie w domu grupy nastolatków, w czasie której pili alkoholu. Z tego tytułu zrodziły się dla nich same kłopoty: interwencja policji z uwagi na zakłócanie ciszy nocnej, cyberprzemoc oraz inne sytuacje, które zmieniły życie jednej z dziewcząt na zawsze. Na kanwie filmu policjanci dyskutowali z młodzieżą na temat odpowiedzialnego zachowania i wystrzegania się używek, bo może zaprowadzić ich to nawet do sądu.





Podczas spotkania nie można było pominąć zasad poruszania się po drogach uczestników ruchu drogowego. Z racji tego, że gimnazjaliści są zapewne przyszłymi kierowcami, mundurowi pokazali młodzieży rekwizyt, tak zwane promilgoogle. Te specjalne okulary, które pokazują jak widzi osoba, która najpierw piła alkohol, a potem wsiadła za kierownicę. Mundurowi tłumaczyli, że każdy może powstrzymać pijanego kierowcę, choćby telefonem na Policję. W ramach upominków policjanci wręczyli młodzieży długopisy z numerami alarmowymi służb. Zostały one zakupione ze środków Starostwa Powiatowego przeznaczonych na działania prewencyjne prowadzone przez Policję.





Pan Lesław Tarnowski Komendant Posterunku PSR opowiedział o obowiązkach strażnika w oparciu o ustawę o rybactwie śródlądowym. Mówił o zachowaniu osób zimą, które decydują się wchodzić na zamarznięte akweny. Szczególnie chodzi tu o wędkarzy, którym z tego tytułu może grozić niebezpieczeństwo wpadnięcia do wody. Mając ogromne doświadczenie w zakresie zwalczania kłusownictwa, Komendant mówił o wyniszczającej narybek grabieży ryb. Podał też przykład jak łatwo narazić człowieka na zakażenie wścieklizną, gdy odłowione nielegalnie ryby, pogryzione przez wściekłego jenota, trafiły potem do spożycia.



Uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć jak działa noktowizor, który umożliwia widzenie w ciemności i bardzo pomaga strażnikom w obserwacji otoczenia w nocy. Bardziej dociekliwym Komendant odpowiadał na pytania związane z zasadami uprawiania wędkarstwa zgodnego z prawem oraz uzyskiwaniem uprawnień do tego typu rekreacji. Okazuje się, że wszystkim znany przyrząd do łowienia – wędka, a jej zdefiniowanie, to wcale nie takie łatwe i oczywiste. Wątpliwości rozwiał gość w zielonym mundurze i odesłał do właściwych przepisów. Młodym wędkarzom wręczył również poradniki dotyczące wędkowania. To niezwykle ważne, aby wiedzieć jakie zadania realizowane są przez poszczególne służby. Warto znać przepisy na podstawie których działa Policja i Straż Rybacka. Dlatego tego typu spotkania są potrzebne, nie tylko w celach poznawczych i edukacyjnych, ale też dlatego, że młodzi odbiorcy, to być może przyszli adepci do służb mundurowych.

st. asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010

Powrót na górę strony