Wiadomości

Dzień przedsiębiorczości u policjantów

Data publikacji 03.04.2015

Inowrocławskich policjantów odwiedziła grupa uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Funkcjonariusze i pracownicy komendy powiatowej przygotowali dla gości wiele wiadomości, ciekawostek, prezentacji, pokazy sprzętu, a także tresurę służbowych ...

Inowrocławskich policjantów odwiedziła grupa uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Funkcjonariusze i pracownicy komendy powiatowej przygotowali dla gości wiele wiadomości, ciekawostek, prezentacji, pokazy sprzętu, a także tresurę służbowych psów. Wszystko to za sprawą organizowanego w całym kraju dnia, którego pomysłodawcą jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.




Wczorajszy dzień (25.03.15) w komendzie powiatowej w Inowrocławiu został przygotowany tak, by przedstawić młodzieży szeroki wachlarz działań, którymi zajmuje się Policja. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z Naczelnik Wydziału Ogólnego podinsp. Bożeną Buczkowską oraz pracownikami Zespołu Kadr i Szkolenia: Panią Joanną Wienconek i Panem Krystianem Dąbrowskim. To dzięki nim uczniowie dowiedzieli się, że nasza formacja działa m.in. w oparciu o Ustawę o Policji. Nie zabrakło też informacji o rekrutacji do służby i naborze na stanowiska cywilne, a nawet remoncie i modernizacji komendy.





Następnie, młodzież czekała niespodzianka przygotowana przez dwóch przewodników psów z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego: mł. asp. Krzysztofa Lamańskiego i sierż. Łukasza Michalczyka. Przekazane przez nich informacje na czym polega ich służba oraz ich podopiecznych czworonogów, bardzo zaciekawiły młodych ludzi. Pokaz z udziałem psów wywołał wielkie pozytywne poruszenie.
Mł. asp. Dariusz Filipczak i sierż. sztab. Łukasz Gamrat z Wydziału Prewencji zaprezentowali uczniom wyposażenie policjantów do służby, w tym specjalistyczne kamizelki oraz broń. Zaznajomili uczniów z zasadami i przypadkami stosowania przez policjantów środków przymusu bezpośredniego. Odpowiadali im też na pytania dotyczące zagadnień strzeleckich.




Policjant Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii asp. sztab.Jacek Piątkowski zainteresował gości strukturą Policji, rodzajami umundurowania i policyjnymi stopniami. Omówił także na czym polegają demoralizacja i czyny karalne popełniane przez osoby nieletnie. Radził młodzieży, aby nie wchodziła w konflikt z prawem i wystrzegała się zagrożeń. Jako przykład niewłaściwych wyborów zaprezentował uczniom film pt. "Domówka" i skomentował go.

Na czym polega prowadzenie polityki medialnej w Policji, uczestnicy dowiedzieli się od Oficera Prasowego st. asp. Izabelli Drobnieckiej. Omówiła ona przepisy, które regulują obowiązek informowania opinii publicznej o działaniach prowadzonych przez Policję. Istotną rolę spełniają tu dziennikarze. Młodzież miała okazję poznać zasady powstawania informacji do mediów, a nawet samemu poćwiczyć napisanie notki prasowej. To zadanie wywołało wiele uśmiechów, bo sam tytuł artykułu miał przykuwać uwagę czytelnika. I zapewniam, że przykuwał.




Sierż. sztab. Magdalena Matuszak i sierż. Tomasz Okulski z Wydziału Ruchu Drogowego przygotowali do pokazania wiele rodzajów sprzętu, którym dysponuje policja drogowa. Mundurowi ci opowiedzieli o zakresie swoich zadań w służbie i o tym, jak jeździć bezpiecznie. Młodzież mogła "zwiedzić" też samochód ze specjalnym wyposażeniem, który posiada inowrocławska "drogówka".
Dalsze zajęcia poprowadził asp. sztab. Bogusław Domagała – policyjny technik kryminalistyki. Jego zakres pracy to jak działania Sherlocka Holmesa współcześnie. Młodzież dowiedziała się, że każdy człowiek w danym miejscu pozostawia dziesiątki śladów, które, często niewidoczne gołym okiem, są możliwe do ujawnienia dzięki pewnym metodom i środkom. Wizyta zaś w pracowni kryminalistycznej, pokazała uczniom jak działa urządzenie AFIS czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej.




Naczelnik Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego nadkom. Piotr Kujawa, mający ogromne doświadczenie w zabezpieczaniu imprez masowych, opowiedział młodzieży właśnie o tym zagadnieniu. Omówił zadania policjantów na tego typu imprezach, ale też o postępowaniu uczestników, którzy nie zawsze zachowują się zgodnie z prawem.

Organizowanie Dnia Przedsiębiorczości ma za zadanie pomóc młodym osobom podjąć decyzję o dalszej drodze edukacji i wyborze zawodu. Ponadto, ma zweryfikować wyobrażenia o danym zawodzie i predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania. Odbyta "praktyka" młodzieży w inowrocławskiej komendzie przyniosła im walory typowo poznawcze. Zaciekawiła też różnorodnością zadań wykonywanych zarówno przez policjantów, jak i pracowników tej mundurowej formacji.

st. asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Dzień przedsiębiorczości u lipnowskich policjantów

Dzień przedsiębiorczości u chełmińskich policjantów

Dzień przedsiębiorczości u tucholskich policjantów

Dzień przedsiębiorczości u grudziądzkich policjantów

Dzień przedsiębiorczości u włocławskich policjantów


Dzień przedsiębiorczości u mogileńskich policjantów

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony