Wiadomości

W zebraniu dla rodziców wzięli udział policjanci

Data publikacji 22.05.2015

Celem przyjścia mundurowych na szkolną wywiadówkę, było skierowanie apelu do rodziców. Czy wiecie co Wasze dzieci robią w sieci? Sytuacje, z którymi spotykają się policjanci potwierdzają bowiem, że młodzież niekiedy pada ofiarą ...

Celem przyjścia mundurowych na szkolną wywiadówkę, było skierowanie apelu do rodziców. Czy wiecie co Wasze dzieci robią w sieci? Sytuacje, z którymi spotykają się policjanci potwierdzają bowiem, że młodzież niekiedy pada ofiarą cyberprzemocy, ale też bywa jej sprawcą. Wszyscy zapobiegajmy takim zagrożeniom.

Inowrocławskie Gimnazjum nr 4, na środową wywiadówkę (13.05.2015r.) zaprosiło policjantów. Dyrekcja i pedagog szkolna, dbając o dobro uczniów chcieli, aby to rodzice dowiedzieli się ważnych informacji o zagrożeniach w internecie. Wszystko po to, by chronić naszą młodzież, by nie stała się ofiarami cyberprzemocy, ale też jej sprawcami. Spotkanie miało formę policyjnego instruktażu i apelu. Poprowadzili je mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu: st. sierż. Patryk Bolewski detektyw Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją oraz st. asp. Izabella Drobniecka.

Policjantka wprowadziła rodziców w zagadnienie i krótko omówiła odpowiedzialność młodzieży za swoje zachowanie. Podkreślała, że często w szkołach odbywają się też spotkania policjantów z uczniami. Ma to swój określony cel. Podczas nich mundurowi edukują na temat różnych zagrożeń, radzą i uczą zasad. Musi jednak w tym wszystkim być wsparcie wychowawcze ze strony rodziców. St. sierż. Patryk Bolewski przedstawił rodzicom przykłady niebezpiecznej działalności w sieci, gdy młodzież: zawiera znajomości przez internet, publikuje swoje zdjęcia, na których dokładnie widać np. co jest w domu, wchodzi na strony groźne z uwagi na treść i przekaz. Podkreślał, że informacje o posiadanym mieniu są doskonałym źródłem wiedzy dla przestępców. Ponadto uświadamiał, że to co „wrzucamy do sieci”, mimo pozornego usunięcia, tak naprawdę tam pozostaje. Człowiek w internecie nie jest anonimowy.

Policjant podał też przypadki, że cyberprzemoc może być stosowana za pomocą e-maili, witryn internetowych,
portali społecznościowych czy forów dyskusyjnych. Przykładami mogą tu być: wyzywanie, straszenie, nękanie, wyśmiewanie, poniżanie kogoś, robienie komuś obraźliwych zdjęć, filmów, a następnie bez jego wiedzy publikowanie ich i rozsyłanie dalej. Takie zachowanie to łamanie prawa. Sprawca, który działa „w sieci”, nie może być  bezkarny. Dlatego tak ważny jest dobry kontakt ze swoim dzieckiem i tłumaczenie mu, że w razie niepokojących sygnałów powinno informować rodziców oraz nauczycieli.

st. asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010

Powrót na górę strony