Wiadomości

Bydgoscy policjanci ostrzegają seniorów przed oszustami

Data publikacji 21.06.2015

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy prowadzi działania
edukacyjuno-informujące mające na celu przeciwdziałanie oszustwom, których
ofiarami są seniorzy. Tematyka z tego
zakresu jest również poruszana w ramach programu "Aktywnie w trosce o ...

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy prowadzi działania edukacyjuno-informujące mające na celu przeciwdziałanie oszustwom, których ofiarami są seniorzy.  Tematyka z tego zakresu jest również poruszana w ramach programu "Aktywnie w trosce o III wiek" realizowanego od 2009r. na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

W tym roku mimo prowadzonych na dużą skalę działań profilaktycznych przez bydgoskich policjantów doszło do kilku oszustw, których padło ofiarami seniorzy. Od początku roku do marca bydgoscy policjanci zorganizowali już 242 spotkania edukacyjne z potencjalnymi ofiarami oszustw oraz około 90 spotkań z osobami z otoczenia społecznego. W wszystkich kościołach na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego w ramach ogłoszeń parafialnych jest czytane ostrzeżenie o metodach działania sprawców tego rodzaju przestępstw. Ogłoszenie takie jest również wyświetlane w lokalnych telewizjach kablowych np. "Gawex" na terenie Fordonu. Rady Osiedla, Spółdzielnie Mieszkaniowe również włączyły się do akcji informacyjnej, dzięki czemu informacje edukacyjne na rzecz przeciwdziałania oszustwom można przeczytać w gazetkach osiedlowych oraz na tablicach ogłoszeń w klatkach schodowych bloków i kamienic.  Ulotki stworzone przez wydział prewencji zostały rozpowszechnione również w bankach, kościołach, domach pomocy społecznej itp. 

W ramach programu "Aktywnie w trosce o III wiek" policjanci wydziału prewencji w czwartkowe przedpołudnie (11.06.2015) spotkali się z seniorami uczestniczącymi w zajęciach rehabilitacyjnych w Cetrum Medycznym "Nad Brdą" w Bydgoszczy. W spotkaniu wzięło udział 20 osób.

Podkom. Monika Hermann omówiła szczegółowo metody działania sprawców przestępstw na tzw. "wnuczka" czy obecnie nowej metody "na policjanta". Policjantka, omawiając przestępstwa dotyczące oszustw, które niestety nadal mają miejsce nie tylko w Bydgoszczy, ale również na terenie kraju,  apelowała do uczestników spotkania o  "zachowanie zimnej krwi" w chwili otrzymania informacji telefonicznej o np. wypadku osoby najbliższej czy innej potrzebie dużej gotówki pieniędzy oraz o  potwierdzenie tego faktu u członków rodziny. Jeśli mają podejrzenie, że mogą zostać oszukani powinni powiadomić policję.

Przestrzegała również przed fałszywymi akwizytorami oferującymi różnego rodzaju artykuły lub usługi oraz przed fałszywymi przedstawicielami banków, służby zdrowia, energetyki czy gazowni, którzy informując o swoich usługach próbują wyłudzić pieniądze na zakup regulatorów, liczników czy korzystnych ofert leczniczych lub kredytów. Na potwierdzenie tego jak łatwo można stać się ofiarą oszustwa wyemitowany został film o fałszywym wnuczku, hydrauliku i kobiecie proszącej o szklankę wody.

Sierż.szt. Szymon Porażyński z kolei omówił zagadnienie dotyczące zachowania się i poprawnej reakcji, podczas napadu czy tzw. "wyrwy" torebki. Uświadamiając seniorom, że mają prawo się bronić i prostymi sposobami uwolnić się od chwytu napastnika, zademonstrował kilka elementów samoobrony.

Mamy nadzieję, że przekazane informacje spowodują, że seniorzy będą czujni. 

Monika Karska
Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz

Autor: P_Slomski
Publikacja: P_Slomski

Powrót na górę strony