W ciągu ostatnich dni w prasie i telewizji pojawiły się informacje na temat zatruć tzw. „dopalaczami”. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że problem zagrożeń ze strony narkotyków nowej generacji, jakimi one są nie jest nowym zjawiskiem.
Od kilku lat rośnie liczba osób, u których wystąpiły objawy zatrucia tymi środkami i spowodowały realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Pracownikom ochrony zdrowia i policjantom znane są przypadki hospitalizacji z powodu używania środków zastępczych nawet ośmioletnich dzieci. Należy sobie jednak zdawać sprawę z faktu, że używanie „dopalaczy” nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży.
VIDEO Reportaż na temat dopalaczy
zrealizowany przez KWP w Bydgoszczy w 2010 roku.
Prezentowane materiały filmowe są częścią projektu prewencyjno-edukacyjnego realizowanego przez KWP w Bydgoszczy.
Niestety tych niebezpiecznych dla życia i zdrowa środków często używają również osoby dorosłe. Dlaczego te substancje są tak niebezpieczne? Zawierają chemiczne substancje trujące oraz ciągle modyfikowane, najczęściej produkowane syntetycznie substancje odurzające, których działania na ludzki organizm po prostu nie da się przewidzieć. Działanie służb medycznych w przypadku zatrucia „dopalaczami” jest bardzo utrudnione, bo po prostu najczęściej nie wiadomo z jakiego rodzaju substancją chemiczną mają do czynienia. Skutki użycia „dopalaczy” dla ludzkiego zdrowia mogą być nieodwracalne i prowadzić do trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego. Znane są przypadki śmierci z powodu użycia takich substancji.
VIDEO VIDEO
VIDEO VIDEO
Dopalacze jako środki, których działanie jest nieprzewidywalne mogą prowadzić do zachowań agresywnych, autodestrukcyjnych. Dopalacze mogą być wykorzystywane tak jak "pigułka gwałtu".
Niestety jak się okazuje nawet tak tragiczne skutki ich używania nie są w stanie odstraszyć ich potencjalnych użytkowników, a ich liczba lawinowo rośnie. Jak donosi Ministerstwo Zdrowia, w naszym kraju odnotowano już w pierwszym półroczu tego roku tyle przypadków hospitalizacji z powodu użycia „dopalaczy”, z jaką mieliśmy do czynienia w ciągu całego ubiegłego roku.
VIDEO VIDEO
Alkohol, narkotyki i dopalacze, każdy z tych środków zwłaszcza w młodym wieku może prowadzić do wpadnięcia w niebezpieczną pętlę, z której trudno będzie się wydostać bez wsparcia rodziny i osób bliskich.
Dopalacze to substancje zarówno pochodzenia naturalnego (mieszaniny ziół) jak i syntetycznego. Są to środki psychoaktywne działające tłumiąco, stymulująco i halucynogennie na ośrodkowy układ nerwowy.
Objawy używania: Objawy zatrucia: „Dziwne” zachowania, które kiedyś nie występowały np.: Pobudzenie/wyciszenie, Hiperaktywność/apatia, Gadatliwość (słowotok), mrukliwość, Izolowanie się, unikanie, Tajemniczość, Mdłości, wymioty Krwawienia z przewodu pokarmowego, nosa Zaburzenia percepcji Utrata przytomności Dynamiczny wzrost ciśnienia tętniczego Krótki, przyspieszony oddech Zaburzenia rytmu serca (kołatanie, tachykardia) Silny lęk Ataki paniki Psychozy, urojenia
VIDEO VIDEO
Rodzina, przyjaciele, szkoła brak pozytywnych relacji w tych sferach życia jest najczęściej popycha ku groźnym używkom.
Objawy systematycznego używania:
Problemy z koncentracją i pamięcią, Rozkojarzenie, Zaburzenia równowagi, Wagary Pogorszenie wyników w nauce, Potrzeba pieniędzy (mogą pojawić się kradzieże np. biżuterii, wartościowych przedmiotów) Konflikty z otoczeniem Konflikty z prawem Problemy emocjonalne i psychiczne takie jak (drażliwość, wybuchy agresji, stany depresyjne, płaczliwość, nadwrażliwość [obrażanie się, „foch”], "nieobecność” [brak kontaktu z otoczeniem], niepokój, lęk, niepewność, stany psychotyczne).
W PRZYPADKU ZATRUCIA NALEŻY
BEZWZGLĘDNIE WEZWAĆ POMOC MEDYCZNĄ !!!
NALEŻY TEŻ ZABEZPIECZYĆ OPAKOWANIE
PO DOPALACZU I PRZEKAZAĆ LEKARZOWI
Informacja przygotowana w oparciu o materiały udostępnione przez PTZN Oddział w Bydgoszczy