Wiadomości

Bydgoscy wodniacy cały czas czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających

Data publikacji 23.08.2015

Od początku sezonu letniego w różnych miejscach na terenie kujawsko-pomorskiego policja uruchomiła placówki sezonowe. Policjanci Ogniwa Wodnego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy mają pełne ręce roboty stacjonując w ...

Od początku sezonu letniego w różnych miejscach na terenie kujawsko-pomorskiego policja uruchomiła placówki sezonowe. Policjanci Ogniwa Wodnego Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy mają pełne ręce roboty stacjonując w Pieczyskach.

Trzech policjantów Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oddelegowanych jest przez całe lato do służby w sezonowym posterunku, który działa w Pieczyskach. Ich służba to godziny spędzone prawie wyłącznie na wodzie. Sprawdzają obowiązkowe wyposażenie łodzi, czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli, a każdą kontrolę jednostki pływającej kończą sprawdzaniem trzeźwości.

Funkcjonariusze wylegitymowali 200 osób, nałożyli 55 mandatów karnych, pouczyli 20 osób oraz skontrolowali 77 jednostek pływających. Jak dotąd ujawnili tylko jednego sternika pod wpływem alkoholu, który miał 0,12 mg/l promila w wydychanym powietrzu. Za to wykroczenie funkcjonariusze sporządzili wniosek o ukaranie do sądu. Przypomnijmy, że od 25 czerwca weszły w życie zmiany przepisów Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Nowelizacja zaostrzyła kary dla prowadzących statki, kajaki, ale też np. pontony lub rowery wodne po alkoholu. Na podstawie nowych przepisów, jeżeli osoba kierująca na wodzie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, łódką, żaglówką, itp.) przekroczy dopuszczalny limit 0,2 promila alkoholu w organizmie, jej łódź może zostać odholowana, a oprócz tego grozi jej wysoka grzywna. Bardziej dotkliwa kara czeka tych, którzy posiadają prawo jazdy, a będąc pod wpływem alkoholu poprowadzą na wodzie pojazd napędzany silnikiem (skuter wodny, motorówka, łódź, żaglówka). Takim osobom oprócz mandatu grozi utrata dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdami mechanicznymi. Nowe przepisy wykluczają jakąkolwiek tolerancję dla tych, którzy najpierw wypiją „małe” piwko, a potem usiądą za sterami np. żaglówki lub poprowadzą rower wodny.



Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu przede wszystkim zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą, ale również zapobieganie wypadkom, do których może dochodzić na wodzie, gdy za sterami znajduje się osoba po alkoholu.

Autor: P_Slomski
Publikacja: P_Slomski

Powrót na górę strony