Wiadomości

Piesi objęci szczególną uwagą

Data publikacji 13.10.2015

W miniony weekend wszystkie patrole na terenie powiatu lipnowskiego zwracały szczególną uwagę na pieszych, poruszających się po zmroku, poza terenem zabudowanym. Funkcjonariusze sprawdzali czy osoby te wyposażone są w elementy odblaskowe. Ci, którzy ich nie mieli, na dalszą drogę otrzymywali od mundurowych odblaskowe opaski.

Najwięcej wypadków z udziałem pieszych i najtragiczniejsze ich skutki odnotowuje się jesienią, a także zimą. Wtedy, szybko zapada zmrok i później się rozwidnia, a do tego dochodzi mgła, opady i często zmieniająca się temperatura powietrza. Jazda w takich warunkach staje się trudna, szczególnie na drogach nieoświetlonych, poza terenem zabudowanym, gdzie pieszy po zmroku „zlewa” się kierującemu pojazdem z otoczeniem. Wówczas, niezwykle ważne jest i konieczne, zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby piesi, poruszający się poboczem lub jezdnią, byli wyposażeni w elementy odblaskowe widoczne dla kierujących pojazdami. Mogą to być kamizelki, opaski i inne różnego rodzaju przywieszki, które można przyczepić do ubrania, czy torebki lub plecaka. Tak wyposażony pieszy, w znacznym stopniu, zwiększa swoje bezpieczeństwo na drodze i nie prowokuje sytuacji prowadzących do tragedii. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu lipnowscy policjanci cały czas monitorują pod tym względem sytuację na drogach.  Każdy napotkany pieszy bez elementu odblaskowego był upominany przez funkcjonariuszy i na dalszą drogę otrzymywał od mundurowych opaskę, dzięki której stawal się widoczny dla kierujących pojazdami, a oprócz tego nie wchodził w konflikt z prawem. 

Przypominamy!

Od 31 sierpnia 2014 roku pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się po drodze po zmierzchu poza terenem zabudowanym obowiązany jest używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Osoba, która nie dostosuje się do tego przepisu popełnia wykroczenie, za co grozi mandat w kwocie do 100 zł. Nie dotyczy to pieszego, który porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

 

 

Autor: asp. szt. Anna Kozłowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

  • policjanci rozdają pieszym odblaski
Powrót na górę strony