Wiadomości

Efekty współpracy kryminalnych z wojewódzkiej w Bydgoszczy i miejskiej w Toruniu

Data publikacji 16.10.2015

Zatrzymanych sześciu mężczyzn to efekt wspólnych, kilkumiesięcznych działań kryminalnych z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy i miejskiej w Toruniu. Wszystkim policjanci udowodnili udział w narkotykowym procederze. Czterech spośród nich zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Grożą im kary wieloletniego więzienia, ale o tym decydować będzie już sąd.

Sprawa ma swój początek 20 lutego tego roku. Tego dnia w Ostaszewie kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Komendy Miejskiej Policji w Toruniu zatrzymali mieszkańca gminy Chełmża, pow. toruński. Podczas przeszukania pojazdu, którym jechał mężczyzna policjanci znaleźli 200 tabletek ekstazy i 300 g amfetaminy. 38-latek usłyszał wówczas zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. Prokurator Prokuratury Rejonowej Toruń Wschód wystąpił z wnioskiem do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Podejrzany trafił wtedy za kraty na trzy miesiące.

Kryminalni już wtedy wiedzieli, że mężczyzna nie działał sam. Zgromadzenie dowodów i zatrzymanie kolejnych osób pozostawało jedynie kwestią czasu.

28 września tego roku przy ul. Bartkiewiczówny w Toruniu policjanci zatrzymali audi, którym kierował 31-latek. Podczas przeszukania funkcjonariusze znaleźli przy nim 50 g proszku ekstazy, 99 gotowych już tabletek oraz 34 g amfetaminy. Mężczyzna usłyszał zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Śledczy udowodnili mu udział w obrocie oraz posiadanie znacznej ilości narkotyków. 31-latek decyzją sądu został również tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Wielki przełomem w tej sprawie nastąpił 5 października. Wtedy funkcjonariusze zatrzymali w miejscach zamieszkania, praktycznie jednocześnie, kolejne cztery osoby zamieszane w ten przestępczy proceder. To 26-letni mieszkaniec Torunia, 24-letni mieszkaniec Warlubia, 25-latek z Dolnej Grupy oraz  36-latek z okolic Chełmży. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w obrocie środkami psychotropowymi. 24-latek dodatkowo odpowie za przygotowanie do wytwarzania i wytwarzanie tego typu środków. Zarówno on, jak i 25-latek zostali tymczasowo aresztowani przez toruński sąd na trzy  miesiące. Dwaj pozostali natomiast zostali objęci policyjnym dozorem.  

Najwyższa kara grozi najmłodszemu z nich. Za przestępstwa, o które jest podejrzany grozi mu do 12 lat więzienia, ale nie krócej niż 3.

Pozostałym odpowiednio od roku do 10 lub do 12 lat, ale o tym zadecyduje już sąd.

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.06 MB)

Powrót na górę strony