Wiadomości

Sępoleńscy policjanci rozdają odblaski

Data publikacji 21.10.2015

Aby uchronić pieszych przed skutkami niebezpiecznych zdarzeń drogowych, policjanci z sępoleńskiej komendy patrolują drogi powiatu rozdając odblaski niechronionym uczestnikom ruchu. Informują też, jak ważne jest noszenie takich elementów, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych, czy po zapadnięciu zmroku. Działania prowadzone są w ramach akcji ,,Odblaski ratują życie”.

Od kilku dni policjanci z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego policji w Sępólnie Krajeńskim kontrolują czy  piesi i rowerzyści po zmroku używają elementów odblaskowych.

Teraz, kiedy dni są coraz krótsze, a warunki pogodowe ulegają szybko zmianie, rowerzyści i piesi powinni szczególnie zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego sępoleńscy stróże prawa w trosce o ich bezpieczeństwo, rozdają odblaskowe opaski. Ci jednocześnie, mogą sami przekonać się,  o ile zwiększa się ich widoczność, gdy używają elementów odblaskowych. Policyjne działania odbywają się bowiem po zmroku. Kierowca może dostrzec osobę używającą odblasków z odległości nawet 150 metrów. Ten czas, pozwala na jego właściwą reakcję.

Pamiętajmy, że odblaskami mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, czapki czy kamizelki. Ważne jest ich umieszczenie w odpowiednich miejscach - na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych.

W trakcie takich kontroli policjanci przypominają również, jak niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni się poruszać się po drodze. 

Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia odblasków  w sposób widoczny dla kierujących. Za jego brak  grozi mandat w wysokości do 100 złotych.

Autor: sierż. szt. Małgorzata Warsińska
Publikacja: mł. asp. Piotr Duziak

  • rozdawanie elementów odblaskowych
  • rozdawanie elementów odblaskowych
  • rozdawanie elementów odblaskowych
  • rozdawanie elementów odblaskowych
Powrót na górę strony