Szkolenie z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Data publikacji 27.05.2008
W dniach 13 i 14 maja 2008 r. w siedzibie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Inowrocławiu, przy ul. Bolesława Krzywoustego 2 odbyło się szkolenie dla policjantów pierwszego kontaktu na temat „Pomoc osobom doświadczającym przemocy w ...
W dniach 13 i 14 maja 2008 r. w siedzibie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Inowrocławiu, przy ul. Bolesława Krzywoustego 2 odbyło się szkolenie dla policjantów pierwszego kontaktu na temat „Pomoc osobom doświadczającym przemocy w rodzinie i ofiarom handlu ludźmi”. Szkolenie to zostało sfinansowane z funduszy Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Zostało ono zorganizowane dzięki współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy i Rzecznika Praw Ofiar przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Inowrocławiu.
W szkoleniu wzięło udział 90 policjantów z powiatu inowrocławskiego i powiatów ościennych, z trzech formacji: służb patrolowych, dzielnicowych, służb dochodzeniowo-śledczych (w grupach po 30 osób). Są to policjanci pierwszego kontaktu, którzy podejmują działania wobec osób doświadczających przemocy domowej i ofiar handlu ludźmi.
Zajęcia trwały 20 godzin. Były prowadzone zarówno w formie wykładów i w formie warsztatów, co pozwoliło nie tylko na poszerzenie wiedzy, ale przede wszystkim na podniesienie umiejętności w zakresie działań na rzecz niesienia pomocy osobom doświadczającym przemocy w rodzinie i ofiar handlu ludźmi. Policjanci wysłuchali następujących wykładów:
-
Kompetencje gminy, powiatu oraz organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz osób doświadczających przemocy i ofiar handlu ludźmi.
-
Uprawnienia osoby pokrzywdzonej przemocą i handlem ludźmi w postępowaniu przygotowawczym oraz w postępowaniu sądowym.
-
Problem przemocy domowej w kulturze i prawie islamu.
-
Zmiany w sposobie realizacji procedury „Niebieskie Karty” przez Policję wprowadzone przepisami Zarządzenia nr 162 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 lutego 2008 r. w sprawie metod i form wykonywania przez Policję zadań w związku z przemocą w rodzinie w ramach procedury „Niebieskie Karty”.
Wzięli udział w następujących zajęciach warsztatowych i ćwiczeniach:
-
Symulacja interwencji wobec przemocy w rodzinie.
-
Mity i stereotypy na temat przemocy – mój stosunek do przemocy.
-
Komunikacja interpersonalna w procesie pomagania.
-
Ja w roli świadka, ofiary i sprawcy przemocy.
-
Portret psychologiczny ofiary przemocy.
-
Przygotowanie do pracy z ofiarą handlu ludźmi.
Autor: Piotr_P
Publikacja: Piotr_P