Wiadomości

„Wspólnie przeciw dopalaczom w powiecie chełmińskim - wiedza i profilaktyka połączone z debatą”

Data publikacji 08.11.2015

W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chełmnie odbyła się debata zorganizowana przez chełmińską komendę policji oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Hasłem przewodnim była walka z dopalaczami i przestroga przed ich negatywnymi skutkami.

Organizatorzy zaprosili do udziału w spotkaniu dyrektorów i pedagogów szkół, przedstawicieli  instytucji, organizacji oraz placówek pomocowych, medycznych i oświatowych funkcjonujących na terenie powiatu chełmińskiego.  Nie zabrakło przedstawicieli samorządów uczniowskich oraz rady rodziców. Patronat nad przedsięwzięciem objął starosta chełmiński Zdzisław Gamański oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Wiesław Domański. Hasłem przewodnim była walka z dopalaczami i ich negatywnymi skutkami działania. 

Z dotychczasowych informacji napływających z terenu naszego kraju wynika, że problem dopalaczy pojawia się niemalże w każdym środowisku dlatego też nie bez powodu w jednym miejscu i czasie spotkało się tak wiele osób. Jest to dowód na to, że wspólnie chcemy działać przeciw uzależnieniom. Podczas spotkania zaproszeni do udziału prelengenci w swoich wystąpieniach opisali sposób działania dopalaczy oraz skutki zdrowotne ich zażywania. Terapeuci pracujący na co dzień z osobami uzależnionymi przedstawili sposoby i metody wykorzystywane podczas terapii. 

Spotkanie było również doskonałym momentem do zainaugurowania programu wczesnej interwencji wobec osób, które w młodym wieku zetknęły się z używkami. Program realizowany będzie w Chełmnie przez terapeutów z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w pomieszczeniach należących do miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych przy ulicy Kamionka 3. Od teraz każdy, kto będzie szukał pomocy dla siebie, kogoś bliskiego lub znajomego będzie mógł zgłosić się do tzw. trenerów, od których otrzyma niezbędną wiedzę, wskazówki i wsparcie. Ostatnim punktem spotkania była debata, podczas której uczestnicy mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami oraz sugestiami i propozycjami. Wspólnie podjęta dyskusja miała na celu wypracowanie form i metod działania w momencie kiedy ktokolwiek z uczestników zetknie się w jakikolwiek sposób z używkami. 

Oprócz teoretycznej wiedzy uczestnicy otrzymali również informatory z adresami placówek świadczących pomoc osobom uzależnionym i współuzależnionym, działających nie tylko na terenie powiatu chełmińskiego ale całego województwa. Miejmy nadzieję, że zaproszone osoby, które najczęściej pracują z dziećmi i młodzieżą, z chwilą uzyskania niepokojących informacji będą wiedziały gdzie dalej ją przekazać i jakie podjąć kroki aby młodego człowieka uchronić od tragicznych skutków działania używek.

 

Autor: kom. Agnieszka Sobieralska KPP w Chełmnie
Publikacja: nadkom. Maciej Daszkiewicz

  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
  • uczestnicy debaty
Powrót na górę strony