Wiadomości

Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo”

Data publikacji 18.11.2015

Wczoraj o godz. 12:00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2015 odbyła się uroczysta gala podsumowująca IV edycję programu „Sztuka Wyboru”.

Program jest współorganizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tegoroczna odsłona programu nosi tytuł „Kręcę na trzeźwo” i porusza temat nadużywania i uzależnienia młodzieży od środków psychoaktywnych, ze szczególnym naciskiem na alkohol oraz tzw. dopalacze. 

Podczas gali, która dzięki toruńskiej Fundacji Tumult, współorganizatora programu, odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage 2015, zaprezentowane zostały nominowane do nagród oraz zwycięskie filmy i prace graficzne. 

W konkursach, filmowym i graficznym wzięło udział blisko 90 uczniów wraz z opiekunami z 29 placówek oświatowych województwa kujawsko-pomorskiego. 

Wzorem ubiegłych edycji, uczestnicy musieli przygotować krótki film wraz konspektem lekcji lub projekt graficzny poświęcony tegorocznej tematyce programu.

Autorzy najlepszych prac odebrali złote, srebrne i brązowe statuetki oraz cenne nagrody, między innymi, takie jak kamery GoPro, aparaty fotograficzne, zestawy słuchawkowe i tablety. 

Uczestnicy i sympatycy programu „Sztuka Wyboru” tłumnie przybyli na galę finałową, którą poprowadzili mł. insp. Maciej Wołczek Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej oraz kom. Marek Kolinski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Zanim przedstawiono laureatów tegorocznej edycji, zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć filmy oraz prace graficzne nominowane do nagrody. 

W sumie nadesłano 24 filmy wraz z konspektami lekcji oraz 64 prace graficzne. 

Jury konkursowe, w którego składzie znalazł się m.in. znany polski grafik komputerowy, obecnie zamieszkały w USA P. Tomasz Opasiński, przyznało w sumie 6 wyróżnień, I, II i III miejsce w kategorii film i grafika oraz nagrodę publiczności.

W kategorii film nagodzeni zostali:

I miejsce   „Just say no”
Joanna Michalska, Ksenia Kowalska oraz Sebastian Szapował z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy wraz z opiekunem Romanem Wojtkiewiczem.
II miejsce  „Nie tylko ty”
Ewa Skonieczna, Natalia Strzelewicz oraz Kacper Hadzicki z Młodzieżowego Domu Kultury nr 5 w Bydgoszczy  wraz z opiekunką Magdaleną Mrozińską.
III miejsce  „Game of life”
Filip Kaniewski i Bartosz Grabowski z X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu wraz z opiekunką Katarzyną Gross-Szumańską.

Wyróżnienia otrzymali:
za oryginalność przekazu film „Sztuka Wyboru” Jakub Gałgański, Michał Kasprowicz, Agnieszka Dzwonkowska z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy wraz z opiekunem Łukaszem Wiese,
za najciekawszego bohatera film „Janek” Emilia Lewandowska, Maciej Kostrzewski, Łukasz Kumor z Gimnazjum nr 2 w Bydgoszczy wraz z opiekunką Joanną Harendarską,
za wartości edukacyjne film „FilmOver” Paula Gruber, Alicja Rybak, Michał Kozłowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi wraz z opiekunką Martyną Olejnik. 

Nagrodę publiczności wręczono:
Jakubowi Kuśmierczykowi, Karolowi Podufalskiemu z X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz opiekunce Katarzynie Gross-Szumańskiej na film „Wyloguj się do życia”

W kategorii grafika nagrodzeni zostali:
I miejsce 
Martyna Wenda z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy za pracę „Nie daj się wkręcić”
II miejsce 
Paulina Rams z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy za pracę „Wkręca”
III miejsce 
Sara Spławska z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy za pracę „Uwolnij się”

Wyróżnienia otrzymali:
za pracę „Życie, sam zdecyduj” Oliwia Stolarz z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy,
za pracę „Dopalacze mnie nie kręcą” Agata Osiadło z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy,
za pracę „Kręcę na trzeźwo” Sylwester Kluszczyński z Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.

 

W uroczystej gali udział wzięli m.in.:

Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Tomasz Trawiński, podinsp. Dorota Pater Naczelnik Wydziału Profilaktyki Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, kom. Beata Radoń Zastępca Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji, P. Rita Załucka reprezentująca Biuro  Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom HIV/AIDS Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, P. Jolanta Metkowska Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, P. Dominik Wierski reprezentujący bydgoski Pałac Młodzieży oraz P. Magdalena Chylebrant-Karolak  reprezentująca Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli. 

Ze strony współorganizatora programu oraz organizatora Festiwalu Camerimage - Fundacji Tumult obecni byli: 
P. Marek Żydowicz – Prezes fundacji TUMULT i dyrektor festiwalu CAMERIMAGE, P. Marek Żebrowski – mieszkający na stałe w Los Angeles kompozytor muzyki filmowej, opiekun gości festiwalowych CAMERIMAGE, a na naszej gali tłumacz gości z zagranicy, P. Wojciech Mecwaldowski  - polski aktor, którego dokonania na scenie i ekranie podziwiać możemy od wielu lat, a którego film „11 minut” ma pretendować do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej słynnego na całym świecie Oscara. 

Swoją obecnością zaszczycili uczestników również: 
Sandro Miller amerykański fotograf znany z wyrazistych prac i ścisłej współpracy z Johnem Malkovichem, 
Antonio Giovanni Ribisi znany z takich mega-produkcji jak „Avatar” czy „Szeregowiec Ryan”, 
Michael Tronick hollywoodzki montażysta znany z pracy nad filmami „Mr. & Mrs. Smith” i „Zapach Kobiety”, który w ubiegłym roku przysłał prosto z Hollywood wiadomość dla uczestników III edycji Sztuki Wyboru. 
Matthew Libatique amerykański operator filmowy, znany z pracy na takimi hitami filmowymi jak „Czarny Łabędź”, „Iron Man” czy też „Gothika” oraz „Requiem dla snu”, który oglądaliśmy na inauguracji warsztatów filmowych tegorocznej edycji Sztuki Wyboru. 
Na galę przybył również Łukasz Żal znany już z III edycji Sztuki Wyboru, podczas której był wykładowcą tematów operatorskich. Dla przypomnienia, nominowano go do Oscara za zdjęcia do „Idy”, która została laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za film nieanglojęzyczny.
Ogromną niespodzianką dla zgromadzonych było również pojawienie się P. Doroty Kędzierzawskiej polskiej reżyserki i scenarzystki oraz P. Artura Reinharta wielokrotnie nagradzanego operatora filmowego i montażysty, którzy opiekowali się grupami młodych adeptów sztuki filmowej podczas czerwcowych warsztatów Sztuki Wyboru.

Docenione zostały również  panie pedagog Joanna Harendarska i Monika Gorzka, które otrzymały Dyplom „Przyjaciela Sztuki Wyboru” za szczególne zaangażowanie i promocję projektu „Sztuka Wyboru” oraz propagowanie prawidłowych postaw społecznych wśród młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 

Do zobaczenia za rok!

Autor: podkom. Agata Dąbrowska, st.post. Szymon Tworowski
Publikacja: mł. asp. Piotr Duziak

 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #1
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #2
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #3
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #5
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #6
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #7
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #8
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #9
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #10
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #11
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #12
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #13
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #14
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #15
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #16
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #17
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #18
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #19
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #20
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #21
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #22
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #23
 • Gala „Sztuki wyboru – Kręcę na trzeźwo” #24
Powrót na górę strony