Wiadomości

„Dopalacze kradną życie” – debata społeczna w Nakle

Data publikacji 26.11.2015

Dopalacze jako „nowe narkotyki”, które kradną życie młodym ludziom, były tematem debaty społecznej zorganizowanej przez policjantów z komendy powiatowej w Nakle. W przedsięwzięciu udział wzięła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wraz z opiekunami.

Wczoraj (25.11.2015r.) w Nakielskim Ośrodku Kultury policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią zorganizowali debatę społeczną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych poświęconą tematyce dopalaczy.

Do udziału w debacie zaproszeni zostali.: P.Ilona Świstowska - p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle, P. Robert Rejniak – Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy, P. Piotr Rugowski – Pełnomocnik burmistrza Nakła ds. profilaktyki uzależnień oraz przedstawicielki bydgoskiego kuratorium oświaty.

Zanim debata się rozpoczęła kierownictwo nakielskiej komendy podziękowało dyrektorowi, nauczycielce oraz uczniom I LO w Szubinie za postawę jaką wykazali się będąc świadkami wypadku drogowego zaistniałego w okolicy szkoły.

Debata rozpoczęła się od przedstawienia krótkiej prezentacji na temat danych statystycznych dotyczących przestępczości narkotykowej w powiecie nakielskim, dopalaczy oraz działań profilaktycznych podejmowanych przez policjantów. Zagadnienia te przedstawił sierż. szt. Marcin Górak z zespołu ds. prewencji kryminalnej.

Następnie głos zabrał Prezes Oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy P. Robert Rejniak, który w bardzo przystępny i obrazowy sposób opowiadał młodzieży czym są dopalacze, jakie są zagrożenia związane z ich zażywaniem oraz jakie działania podjąć, by nie wpaść w pułapkę uzależnień.

Wystąpienia powyższe przeplecione były filmami nakręconymi przez uczniów z ZSO w Kcyni oraz I LO w Nakle na konkurs profilaktyczny dotyczący uzależnień.

Po tej części rozpoczęła się debata na temat dopalaczy. W gronie eksperckim, które odpowiadało na pytania młodzieży zasiadły przedstawicielki nakielskiej stacji sanitarno – epidemiologicznej, przedstawicielka kuratorium oświaty, przedstawiciele policji oraz instytucji zajmujących się profilaktyką uzależnień oraz pracą z osobami uzależnionymi. 

Młodzież pytała ekspertów między innymi o to czym różnią się dopalacze od narkotyków, jak dopalacze wpływają na organizm człowieka, jak kuratorium wspiera placówki oświatowe w realizacji działań profilaktycznych, jakie są dane statystyczne dotyczące zażywania dopalaczy na terenie powiatu nakielskiego i inne.

W debacie udział wzięło około 230 osób.

 

Autor: sierż. szt. Justyna Andrzejewska
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz

  • „Dopalacze kradną życie” – debata społeczna w Nakle
  • „Dopalacze kradną życie” – debata społeczna w Nakle
  • „Dopalacze kradną życie” – debata społeczna w Nakle
  • „Dopalacze kradną życie” – debata społeczna w Nakle
  • „Dopalacze kradną życie” – debata społeczna w Nakle
Powrót na górę strony