Wiadomości

Usłyszał 12 zarzutów oszustw internetowych

Data publikacji 01.12.2015

Policjanci z Lipna zajmujący się przestępczością gospodarczą rozpracowali oszusta internetowego. Wystawiał on do sprzedaży telefony komórkowe i tablety na jednym z serwisów ogłoszeniowych. Zamówiony towar, jednak nigdy nie trafił do jego nabywców. Podejrzany 19-latek oszukał w ten sposób co najmniej 12 osób. Za to przestępstwo grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Lipnowscy policjanci, zajmujący się przestępczością gospodarczą, otrzymali w lipcu tego roku zawiadomienie o oszustwie przy zakupie telefonu komórkowego, który został wystawiony do sprzedaży na jednym z bezpłatnych serwisów ogłoszeniowych.  Zgłaszający o tym mężczyzna, złożył na niego zamówienie i wpłacił na podane konto ustaloną kwotę. W rezultacie do sfinalizowania transakcji nie doszło z winy sprzedającego. Kontakt bowiem z oferentem nagle urwał się, a pokrzywdzony stracił pieniądze. Zajmujący się sprawą lipnowscy funkcjonariusze, po kilku miesiącach od tego zgłoszenia zgromadzili obszerny materiał dowodowy. W toku prowadzonego postępowania współpracowali również z policjantami z innych jednostek w kraju. Na tej podstawie, rozpracowali nieuczciwego sprzedawcę, którym okazał się 19-letni mieszkaniec powiatu lipnowskiego. Jak ustalili policjanci, w ten sam sposób oszukał on co najmniej 12 osób, pochodzących z różnych stron Polski. Nastolatek, zmieniał przy tym swoje dane osobowe, numery telefonów kontaktowych, adresy poczty elektronicznej, a także numery kont bankowych. 

Śledczy przedstawili podejrzanemu 19-latkowie w sumie 12 zarzutów oszustw, za co nieuchronnie odpowie przed sądem. Policjanci nie wykluczają, że osób oszukanych w wyniku tego przestępczego procederu może być więcej. 
Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Ponadto, należy się liczyć z obowiązkiem naprawienia wyrządzonej szkody.  

Autor: asp. szt. Anna Kozłowska
Publikacja: mł. asp. Piotr Duziak

Powrót na górę strony