Wiadomości

Groźny wypadek w Adamowie – policjanci apelują o rozwagę i ostrożność na drodze!

Data publikacji 08.01.2016

Z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala pasażer peugeota, którego kierowca po wyprzedzeniu innego auta stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Kierujący autem 18-latek był trzeźwy. Przyczynę i szczegółowe okoliczność wypadku wyjaśniają lipnowscy śledczy.

Do groźnego wypadku doszło wczoraj (07.01.2016r.) na drodze wojewódzkiej w miejscowości Adamowo, w gminie Chrostkowo. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący peugeotem po tym, jak wyprzedził fiata punto, stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na prawe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Następnie w bok odbitego od drzewa auta, uderzyło wyprzedzane punto, którym podróżowały trzy osoby w wieku 18-19 lat. 

W wyniku wypadku poważnych obrażeń ciała doznał 17-letni pasażer peugeota, który karetką pogotowia został przewieziony do szpitala. Prawdopodobnie nie miał on zapiętych pasów bezpieczeństwa. Policjanci sprawdzili, że 18-letni kierowcy obu aut byli trzeźwi. Przyczynę i szczegółowe okoliczności wypadku wyjaśni prowadzone postępowanie.

Policjanci apelują o rozwagę i szczególną ostrożność w czasie trudnych, zimowych warunków na drodze, zwłaszcza przy wykonywaniu manewrów wyprzedzania czy omijania innych pojazdów!!! 

  • Prędkość samochodu powinna być dopasowana do warunków na drodze, przy uwzględnieniu doświadczenia i umiejętności kierowcy. Jedźmy wolniej niż zwykle i rozważniej, zachowując większą niż zazwyczaj odległość od poprzedzanego samochodu. Należy delikatnie i spokojnie - nigdy gwałtownie!, korzystać z pedału przyspieszenia i hamowania. W razie poślizgu  hamować pulsacyjnie.
  • Pomimo, że nie ma takiego obowiązku każde auto powinno być wyposażone w zimowe opony, które od letnich różnią się przede wszystkim tym, że na śniegu, lodzie czy błocie pośniegowym zapewniają lepszą przyczepność do podłoża. 
  • Kierowca powinien zapewnić sobie dobrą widoczność, starannie oczyszczając auto ze śniegu i lodu. Konieczny jest zimowy płyn do spryskiwaczy i warto zadbać o jego zapas.    
  • Podczas jazdy samochodem pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa) i przewożeniu najmłodszych dzieci w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa lub urządzeniach przytrzymujących. 
  • Kierując autem nie rozmawiajmy przez telefon w sposób wymagający trzymania aparatu czy mikrofonu w ręku.

Autor: asp. szt. Anna Kozłowska
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz

  • Miejsce wypadku drogowego
  • Miejsce wypadku drogowego
  • Miejsce wypadku drogowego
Powrót na górę strony