Wiadomości

50 weekendowych interwencji

Data publikacji 11.06.2008

50 razy interweniowali policjnaci garnizonu radziejowskiego w miniony weekend. Czego dotyczyły i co z nich wynika, w dalszej części.......

Powiat Radziejowski- Radziejów miniony weekend 30 maja- 1 czerwca br

 

Pięćdziesięciokrotnie w okresie minionego weekendu interweniowali mundurowi garnizonu radziejowskiego. Najwięcej  wezwań było z Piotrkowa Kujawskiego  i Radziejowa ( po 16 razy). Pozostałe  wezwania dotyczyły innych gmin i miejscowości naszego powiatu. To ponad połowa więcej aniżeli w inne dni minionego tygodnia ( od 26.05 do 28.05 włącznie)

 

Jak można było się spodziewać z uwagi na sprzyjającą aurę więcej osób odwiedziło nasz region w okresie weekendu, który właśnie się zakończył. Liczne spotkania zakrapiane alkoholem nie zawsze kończyły się przyjaźnie dla ich uczestników. Odżywały skrywane emocje, zaszłe spory, czy zwykła agresja. To zaś niewątpliwie przełożyło się na ilość zgłoszeń pod numery alarmowe 112 i 997. Dyżurni radziejowskiej komendy odbierali od dzwoniących z prośbą o przeprowadzenie interwencji w domach, miejscach ulicznych, czy w końcu na terenie gdzie wypoczywali. Nie brakło zgłoszeń nieprawdziwych, niepotwierdzonych lub o wydarzeniach, które w ogóle nie miały miejsca.  

 

Najczęściej grupę obejmowały  nieporozumień rodzinne, sąsiedzkie.   Nie brakło wezwań do interwencji w miejscach publicznych- łącznie ( 25-cio krotnie). Pozostałe przypadki to informacje i wezwania, np. dot. zdarzeń drogowych, kradzieży, pożaru czy pijanej pary z dziećmi, znalezienia niewybuchu  ( o czym informowaliśmy w odrębnych komunikatach, czy chociażby załączonego alarmu w obiekcie handlowym, użyteczności publicznej.

 

Natomiast tych niezliczonych prób połączenia z telefonów bez aktywacji, kiedy to dzwoniący  chce „zaistnieć” nie odzywając się lub „rzucić” obraźliwe słowo do słuchawki,  na każdym dyżurze jest od kilkunastu do kilkudziesięciu- uzupełniają kolejno indagowani policjanci zespołu dyżurnych, którzy pełnili służbę.          

 

Trzy osoby w tym czasie trafiły do wytrzeźwienia z racji podejmowanych interwencji, tyle samo spotkań zakończyło się wypisaniem mandatu karnego za popełnione wykroczenia( np. kradzież sklepowa). Jak również 3 przypadki zakończyły się postępowaniem przed sądem Grodzkim (np. wywołanie pożaru sterty słomy).

 

Wylegitymowano kilkadziesiąt osób, pouczono zgłaszających lub strony sporów o możliwościach rozwiązania zgłaszanych problemów, skorzystania z pomocy innych instytucji, sprawach cywilno- skargowych jeśli dotyczyło  tzw. “pyskówek”. Kolejne z nich będą rozstrzygane przez „dochodzeniowców” Sekcji Kryminalnej w ramach wszczętych postępowań

 

Trzy osoby zostały zabrane przez służby medyczne ( leżący w miejscach publicznych mężczyźni w stanie opilstwa alkoholowego, zły stan zdrowia innego z nich) .

 

Już teraz dyslokacje służb prewencyjnych i kryminalnych są tak organizowane, by właśnie w weekendy policjanci sprawnie i profesjonalnie, ale w każdym przypadku indywidualnie, załatwiali i rozstrzygali pojawiające się sprawy i spory.

 

W codziennej pracy, podczas interwencji w przypadkach przemocy w rodzinie, konfliktów sąsiedzkich, zakłóceń porządku lub ciszy nocnej, policjanci spotykają się z różnymi konfliktami, które nie zawsze są przestępstwami. Ludziom będącym w konflikcie często trudno jest rozwiązać spór lub problem bez pomocy osoby trzeciej. Nierzadko zdarza się, że kiedy policjanci interweniują, okazuje się, że konflikt między osobami wcale nie dotyczy przemocy w rodzinie, pobicia lub innego przestępstwa, ale podziału majątku, rozwodu, mieszkania. W takich wypadkach policjanci wiedzą, że nie trzeba wszczynać i prowadzić postępowania karnego, zwłaszcza, że osoba "pokrzywdzona", nie jest przekonana, aby złożyć zeznania. Chodzi przecież o konflikt natury cywilnej, nie karnej.

Policjanci podejmując interwencję mogą więc udzielić skłóconym stronom stosownej informacji i tym samym skutecznie zabezpieczyć prawa obywateli, ochronić dobra innych osób zaangażowanych w konflikt, np., dzieci i zapobiec rozwojowi konfliktu., co jest jednym z naszych zadań.

 

 

 

Autor: red2.kpra
Publikacja: red2.kpra

Powrót na górę strony