Wiadomości

Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa - konsultacje u Wojewody

Data publikacji 12.02.2016

Dziś (12.02.2016r.) w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się konsultacje społeczne dotyczące przygotowania mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Gospodarzem spotkania był Wojewoda Kujawsko-Pomorski P. Mikołaj Bogdanowicz. Insp. Paweł Spychała – Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy - przedstawił najważniejsze założenia do tworzonych map.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem powinny być mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

W dzisiejszych konsultacjach w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim udział wzięli: V-ce Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Starostowie Powiatów, Członkowie Zarządu Konwentu Wójtów i Burmistrzów, Zarządcy Dróg Krajowych i Wojewódzkich, Kierownicy Służb i Inspekcji, Komendanci Miejscy i Powiatowi Policji, przedstawiciele środowisk akademickich.

Mapy zagrożeń określą skalę i rodzaj zagrożeń występujących zarówno w kraju, jak i poszczególnych województwach oraz powiatach. Zgodnie z zapowiedziami MSWiA, mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego będzie powstawała przy aktywnym udziale lokalnych społeczności. Opierać się więc będzie m.in. o debaty i konsultacje społeczne, zaangażowanie organizacji pozarządowych, wojewodów i lokalnych samorządów.

W kujawsko-pomorskim konsultacje te planujemy zakończyć do końca lutego 2016 r.

Mapy zagrożeń mają zawierać informacje m.in. o  stwierdzonych przestępstwach, wykroczeniach oraz wypadkach drogowych i ich ofiarach. 

Takie zestawienie pozwoli na określenie rodzajów zagrożeń na konkretnym terenie, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Na podstawie map łatwiej będzie zidentyfikować niebezpieczeństwa. Chodzi m.in. o właściwe rozlokowanie sił i środków wszystkich służb.

Bardzo istotnym zagadnieniem, z racji swojej specyfiki, wymagającym odrębnego podejścia, jest problematyka bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tej tematyce mapy zagrożeń zawierać będą liczbę wypadków drogowych  w liczbach bezwzględnych oraz liczbę ofiar śmiertelnych.

Dla ułatwienia społecznościom lokalnym dostępu do map zagrożeń bezpieczeństwa będą one prezentowane na stronach internetowych policji.

Pierwsza mapa, która powstanie, ukazywać będzie zestawienia odnośnie 2015 roku, kolejne mają ukazywać kwartalne statystyki.

W końcowej części debaty podsumowano założenia do koncepcji tworzonych map. Był także czas na zgłaszanie uwag i dzielenie się refleksjami na temat propozycji, które przedstawiono podczas spotkania.

 

Konsultacje w sprawie mapy zagrożeń bezpieczeństwa w powiatach woj. kujawsko-pomorskiego:

KMP Toruń

KPP Świecie

KPP Sępólno Krajeńskie

KPP Chełmno

KPP Aleksandrów Kujawski

KPP Lipno

KMP Włocławek

KPP Brodnica

KPP Żnin

KPP Golub-Dobrzyń

KPP Tuchola

KMP Bydgoszcz

KPP Inowrocław

KPP Radziejów

KPP Nakło n/Notecią

Autor: podinsp. Monika Chlebicz
Publikacja: mł. asp. Piotr Duziak

  • konsultacje u Wojewody #1
  • konsultacje u Wojewody #2
  • konsultacje u Wojewody #3
  • konsultacje u Wojewody #4
  • konsultacje u Wojewody #5
  • konsultacje u Wojewody #6
  • konsultacje u Wojewody #7
  • konsultacje u Wojewody #8
  • konsultacje u Wojewody #9
  • konsultacje u Wojewody #10
  • konsultacje u Wojewody #11
  • konsultacje u Wojewody #12
  • konsultacje u Wojewody #13
  • konsultacje u Wojewody #14
Powrót na górę strony