O strategiach stosowanych w profilaktyce uzależnień
Konsekwencje prawne wynikające z łamania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zasady współpracy dyrektorów, pedagogów szkolnych z policją, sposoby pracy profilaktycznej - to niektóre z tematów, które zostały poruszone przez przedstawiciela włocławskiej policji podczas warsztatów z nauczycielami w Centrum Edukacji Nauczycieli.
Włocławscy policjanci współpracują z wieloma podmiotami w zakresie profilaktyki. Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku zorganizowało warsztaty pn. ”Strategie stosowane w profilaktyce uzależnień”. Celem wiodącym warsztatów było zaprezentowanie strategii stosowanych w profilaktyce uzależnień, możliwości wpływania na skuteczność oddziaływań profilaktycznych prowadzonych w szkole. Uczestnikami spotkania byli nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy szkolni pracujący z dziećmi i młodzieżą.
Do prawidłowej realizacji celów warsztatów niezbędnym okazało się specjalistyczne wsparcie. Stąd też obecność podinsp. Piotra Bartczaka z Wydziału Prewencji, który przybliżył zgromadzonym zagadnienia dotyczące odpowiedzialności karnej z tytułu łamania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Omówione zostały również procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkół z policją w sytuacjach zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością, demoralizacją, narkomanią, alkoholizmem.
Ze strony zainteresowanych padały pytania dotyczące m.in. statusu funkcjonariusza publicznego, rodzajów przestępstw zgłaszanych z powództwa cywilnego, zdarzeń podejmowanych z urzędu itp. Podczas spotkania padła deklaracja dalszej współpracy oraz organizacji szkoleń, szczególnie w sytuacjach wymagających podjęcia konkretnych działań.
Autor: nadkom. Małgorzata Marczak
Publikacja: Kamila Ogonowska