Wiadomości

Poprawa bezpieczeństwa i tworzenie map zagrożeń

Data publikacji 25.02.2016

Bydgoscy policjanci spotykają się z mieszkańcami lokalnych społeczności i przedstawicielami różnych instytucji w ramach konsultacji społecznych przy tworzeniu mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Mapa ta jest projektem ogólnopolskim, który pozwoli na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa. Konsultacje społeczne mają na celu poznanie rzeczywistych oczekiwań mieszkańców.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Projekt mapy na różnych poziomach – krajowym, wojewódzkim i powiatowym - zawiera kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością, czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyniki badań społecznych w zakresie poczucia bezpieczeństwa z uwzględnieniem zagrożeń lokalnych i oczekiwania społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.

Właśnie, dlatego kadra kierownicza bydgoskiej policji, spotyka się z szefami służb i inspekcji oraz przedstawicielami różnych instytucji, aby po zapoznaniu się z policyjnym projektem mogli zaproponować dodatkowe elementy, które w ich ocenie powinna zawierać mapa zagrożeń bezpieczeństwa.

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy

Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy mł.insp. Andrzej Cieślik wraz z Zastępcą mł.insp. Sławomirem Szymańskim zorganizował kilka spotkań w ramach tworzenia mapy zagrożeń. Do konsultacji zaprosił przedstawicieli różnych służb i instytucji odpowiedzialnych między innymi za bezpieczeństwo mieszkańców. Tematy spotkań były podzielone. Rozmawiano o bezpieczeństwie imprez masowych, na które zostali zaproszeni przedstawiciele firm ochroniarskich oraz klubów sportowych. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to kolejny temat, jaki pojawił się podczas konsultacji. W tym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele WORD, urzędu celnego, pogotowia ratunkowego, a także stowarzyszenia przewoźników i korporacji taxi. Jednym z tematów był również problem dotyczący osób bezdomnych. Do tej dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele MOPS, BORPA, PPON, placówek medycznych, schroniska dla bezdomnych kobiet oraz straży miejskiej.

W projekt tworzenia mapy zagrożeń zaangażowane są wszystkie jednostki policji. Konsultacje społeczne prowadzone są przez funkcjonariuszy z poszczególnych komisariatów komendy miejskiej w Bydgoszczy. Policjanci konsultują się z mieszkańcami, a także władzami gmin, aby wspólnie dokonać identyfikacji występujących zagrożeń.

Komisariat Policji Bydgoszcz - Szwederowo

W bibliotece na osiedlu Wzgórzu Wolności przy ul. Ujejskiego 75 w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z seniorami, w którym uczestniczyli przedstawiciele komisariatu z bydgoskiego Szwederowa. Pierwsza część spotkania została wykorzystana na profilaktykę. Zgromadzonym przedstawiono sposoby działania oszustów metodą "na wnuczka" oraz zwrócono uwagę na fakt, iż metody działania sprawców przestępstw ewaluują i coraz częściej oszuści powołują się na funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i policjantów, którzy rzekomo mają prowadzić działania operacyjne przeciwko oszustom. W związku z tym rozdano ulotki informacyjne dotyczące oszustw metodą "na wnuczka". Skierowano się także z prośbą do obecnych na spotkaniu, aby w gronie rodziny, znajomych, sąsiadów rozmawiali na tematy dotyczące bezpieczeństwa, gdyż im więcej będziemy mówić o potencjalnych zagrożeniach, tym bardziej będziemy wyczuleni na ich występowanie.

Następnie Zastępca Komendanta kom. Jarosław Zdunek omówił założenia dotyczące opracowania oraz wdrożenia narzędzia dotyczące krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Wytłumaczył zgromadzonym słuchaczom, jakie znaczenie ma tworzenie map oraz jak ważna w tym zakresie jest współpraca różnych podmiotów, z którymi współpracuje Policja. Podkreślił jak znaczący w tych działaniach jest zdanie społeczności lokalnej, poznanie opinii, sugestii mieszkańców dotyczących poprawy bezpieczeństwa, zagrożeń, jakie występują w okolicy ich miejsc zamieszkania. Zachęcał seniorów do przekazywania informacji o dostrzeganych zagrożeniach dzielnicowym w myśl zasady „bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”.

Kolejna dyskusja dotycząca zagrożeń odbyła się w Komisariacie Policji Bydgoszcz-Szwederowo, lecz tym razem była mowa o dzielnicy Górzyskowo. Oczywiście, oprócz kadry kierowniczej komisariatu w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Rady Osiedla Górzyskowo i Straży Miejskiej. Podczas konsultacji omówiono problemy dotyczące grupowania się młodzieży, spożywania alkoholu, składowania śmieci, a także wykroczeń popełnianych przez kierujących. Na spotkaniu wytypowano również punkty newralgiczne, które powinny zostać dodatkowo oświetlone czy też wyposażone w monitoring. Ważną częścią spotkania było także ukierunkowanie wszystkich służb do wspólnego działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, a także aktywne włączanie mieszkańców w tworzenie wspólnego bezpieczeństwa w związku z mapą zagrożeń.

Komisariat Policji Bydgoszcz - Wyżyny

Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz-Wyżyny mł. insp. Adam Jarosz wraz z Radą Osiedla Wyżyny zorganizował konsultacje społeczne, które odbyły się w świetlicy komisariatu. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Rady Osiedla Wyżyny, Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani", Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, Straży Miejskiej, Domu Kultury "Modraczek", Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej "Wyżyny". Tego typu spotkanie Komendant odbył również w miejscowości Prądocim, gdzie w świetlicy spotkał się z Sołtysami oraz Wójtem Gminy Nowa Wieś Wielka.

Podczas spotkań omówiono założenia i cele tworzenia „krajowych map zagrożeń”, a także rolę społeczności lokalnej w diagnozowaniu zagrożeń w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa. Zebrani mogli zapoznać się z policyjną statystyką. W trakcie spotkania przybliżono również tematykę związaną z realizacją procedury "Niebieskiej Karty" oraz przedstawiono algorytm działania instytucji w przypadku uzyskania informacji o sytuacji przemocowej.

Natomiast sierż. szt. Grzegorz Krzyżanowski z Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii przedstawił uczestnikom sposoby działań oszustów posługujących się metodami „na wnuczka” i „policjanta CBŚ”. Określił również sposoby przeciwdziałania tym przestępstwom. Zebrani zaoferowali dalsze wsparcie w nagłaśnianiu tego rodzaju przypadków. Przy okazji konsultacji omówiono projekt „Paczka Seniorów”, w którym wraz ze Stowarzyszeniem „Wiosna” biorą udział policjanci z bydgoskich Wyżyn. Funkcjonariusz wyjaśnił zgromadzonym, że celem projektu jest pomoc w przełamywaniu barier wykluczenia społecznego oraz ograniczeń podeszłego wieku.

Komisariat Policji Bydgoszcz - Błonie

Na terenie Szkoły Podstawowej nr 62 przy ul. Stawowej 53 w Bydgoszczy, wzorem lat ubiegłych, odbyło się spotkanie funkcjonariuszy z pedagogami ze szkół na bydgoskim Błoniu. W spotkaniu udział wzięli pedagodzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także przedstawiciele ROPS, przedstawiciel straży miejskiej oraz policjanci z bydgoskiego Błonia. Spotkanie zainaugurowało kolejny rok współpracy pomiędzy instytucjami. Funkcjonariusze omówili zmiany wynikające z poszerzenia pracy profilaktycznej zespołu ds. nieletnich, a także poruszyli zagadnienia dotyczące map zagrożeń. Na spotkaniu była okazja do wymiany doświadczeń oraz informacji na temat bieżących problemów i potrzeb.

Komisariat Policji w Koronowie

Natomiast w Koronowie w Klubie Seniora „Grabina" gościli miejscowi policjanci. Koronowscy funkcjonariusze przedstawili założenia związane z opracowaniem mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Podczas spotkania mundurowi wysłuchali spostrzeżeń oraz propozycji złożonych przez przedstawicieli członków Klubu.

Wszystkie głosy zostały skrupulatnie odnotowane i zostaną uwzględnione w tworzeniu projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Autor: podkom. Przemysław Słomski
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski

  • konsultacje społeczne KMP
  • konsultacje społeczne KMP
  • konsultacje społeczne KMP
  • konsultacje społeczne KP Szwederowo
  • konsultacje społeczne KP Szwederowo
  • konsultacje społeczne KP Wyżyny
  • konsultacje społeczne KP Wyżyny
  • konsultacje społeczne KP Wyżyny
  • konsultacje społeczne KP Wyżyny
  • konsultacje społeczne KP Błonie
  • konsultacje społeczne KP Koronowo
Powrót na górę strony