Młodzieżowa debata w ramach kampanii „Dopalacze kradną życie”
Lipnowscy policjanci uczestniczyli w edukacyjnej akcji „NIE! Dla dopalaczy”, która odbyła się w Zespole Szkół w Karnkowie. Gospodarze zaprosili do siebie również uczniów Gimnazjum im. Kościeleckich w Skępem. W przedsięwzięciu udział wzięła także przedstawicielka SANEPID-u.
Głównym założeniem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi młodzieży gimnazjalnej na zagrożenia wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych, w tym śmiertelnie niebezpiecznych dopalaczy, które powodują uzależnienia psychiczne i fizyczne prowadzące do ciężkich psychoz i depresji. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dopalacze kradną życie”. Spotkanie rozpoczęło się wymownej w przekazie pantomimy w wykonaniu uczniów gospodarzy. Widowisko zobrazowało szybką ścieżkę uwikłania się młodych ludzi w sieć uzależnienia od narkotyków.
Przewodnim punktem akcji była debata w stylu oksfordzkim, skupiająca się wokół przyjętej tezy – „Środki psychoaktywne są szkodliwe dla zdrowia”. Zgodnie z założeniem tej formy dyskusji, naprzeciwko siebie zasiedli uczniowie reprezentujący gospodarzy spotkania oraz zaproszonych rówieśników z Gimnazjum w Skępem. Mówcy jednej strony mieli za zadanie przekonać do słuszności tak sformuowanej tezy, zaś drugiej mieli ją podważyć. W gruncie rzeczy nie chodziło w niej o dojście do konkretnych wniosków, ale o konstruktywną wymianę poglądów, a także przekazanie w tzw. pigułce istotnych informacji na temat narkotyków, dopalaczy, alkoholu oraz papierosów. Trzeba przyznać, że młodzież była świetnie przygotowana, a przy tym nie brakowało humorystycznych dygresji. Najlepszym mówcą, który wykazał się najbardziej przekonywującymi umiejętnościami oratorskimi został uznany i uhonorowany nagrodą Oskar Rzymski z miejscowego gimnazjum.
W dalszej części spotkania policjantka asp. szt. Anna Kozłowska przypomniała młodzieży o odpowiedzialności karnej za posiadanie, udzielanie i handlowanie środkami psychoaktywnymi. Mówiła również o tym czym są dopalacze, jaka jest po nich reakcja organizmu i do czego w konsekwencji prowadzą. Policjantka podkreślała przy tym, że producenci i sprzedawcy tych zabójczych środków kierują się wyłącznie chęcią łatwego zarobku i za nic mają czyjeś życie.
Na zakończenie projektu odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów, w ramach wcześniej ogłoszonych w szkołach i rozstrzygniętych konkursów na najciekawszy plakat, nawiązujący w swoim przekazie do tematu wiodącego akcji.
Autor: asp. szt. Anna Kozłowska
Publikacja: Kamila Ogonowska