Debata społeczna w bydgoskim liceum - "Narkotyki, dopalacze, uzależnienie młodzieży - problem?"
Wczoraj (07.04.2016) w Zespole Szkół nr 24 przy ul. Puszczykowej 11 w Bydgoszczy odbyła się debata społeczna z udziałem młodzieży. Na dyskusje przybyli uczniowie z dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu Bydgoszczy i powiatu. Tematem rozmów była problematyka związana z narkotykami i dopalaczami.
W spotkaniu z uczniami wzięli też udział goście: Marek Gralik Kujawsko Pomorski Kurator Oświaty w Bydgoszczy, mł. insp. Sławomir Szymański Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy, kom. Jarosław Orzechowski Komendant Komisariatu Policji Bydgoszcz - Błonie, kom. Sylwia Skierys Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Bydgoszcz – Błonie, Zbigniew Białkowski Koordynator Programów Profilaktycznych Straży Miejskiej w Bydgoszczy, Robert Rejniak Prezes Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii Oddział Bydgoszcz, Justyna Boniecka terapeuta Bydgoskiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Rehabilitacji „BORPA”, Danuta Żmuda Kierownik Oddziału Zapobiegawczego i Bieżącego Nadzoru Sanitarnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.
Celem debaty było zaprezentowanie zjawiska uzależnienia od substancji psychoaktywnych wśród młodzieży. Zaproszeni goście zwrócili szczególną uwagę na wpływ narkotyków na organizm człowieka i pomoc osobom uzależnionym od narkotyków, a także na granice odpowiedzialności prawnej.
Po wygłoszonych prelekcjach przez specjalistów, uczniowie mieli okazję zapoznać się z programem profilaktycznym "Profilaktyka a Ty". Młodzież z bydgoskiej grupy "PATeciaków" przygotowała również ciekawy spektakl teatralny pn. „Tramwaj zwany nienawiścią". Debata zakończyła się burzliwą i konstruktywną dyskusją. Młodzież trafnie argumentowała, jakie mogą być skutki tzw. „legalnego” zażywania narkotyku. Kilka osób miało inne zdanie. Ich wątpliwości dotyczące miękkich narkotyków, próbowali rozwiać eksperci, przedstawiający twarde dane dotyczące przestępstw związanych z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii.
Przypomnijmy, że w 2015 roku bydgoscy policjanci przeprowadzili 263 spotkania, w których wzięło udział ponad 7000 uczniów. Na każdym ze spotkań była między innymi poruszana problematyka dotycząca odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz narkomanii.
- Realizowano kampanię pn. „Dopalacze kradną życie”, „Kino na temat” - Helios, „Akademia filmowa” – Multikino;
- wspólnie z Kuratorium Oświaty oraz Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną zorganizowano trzy debaty pn. „Dopalacze, w których wzięło udział ponad 300 uczniów;
- policjanci wzięli też udział w dwóch konferencjach poświęconych dopalaczom: „Dopalacze – zagrożona młodzież i skuteczne metody interwencji” i „Razem przeciw dopalaczom”. Organizatorem tych konferencji był PTZN Oddział Bydgoszcz oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna;
- w ramach kampanii „Dopalacze kradną życie” funkcjonariusze przeprowadzili spotkania ze 175 nauczycielami;
- zorganizowano również Happening „Bydgoszcz zdrowa, wolna od nałogów” – z Bydgoskim Ośrodkiem Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”. Udział w niej wzięło około 500 uczniów szkół gimnazjalnych.
Było to kolejne spotkanie polegające na wyciągnięciu wniosków porównawczych. Dzięki współpracy wielu zaprzyjaźnionych instytucji udało się zrealizować najważniejsze postulaty z ubiegłorocznej debaty min. kontynuacje debat oraz profilaktyki na temat narkomanii wśród młodzieży.
Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski