Wiadomości

Zwiedzanie siedziby policjantów, także lekcją edukacji dla bezpieczeństwa

Data publikacji 15.04.2016

Dzieci szczególnie zainteresowane są specyfiką pracy policjantów, zwłaszcza, jeśli odbywa się to od tzw. kuchni. Dlatego w lipnowskiej komendzie często goszczą zorganizowane wycieczki szkolne, a także „starszaki” z przedszkoli. Takie spotkania są również lekcją edukacji na rzecz wielu aspektów bezpieczeństwa.

Tym razem taką możliwość mieli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Bobrownikach oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Lipnie. Wizyty odbyły się w różnym czasie, ale przebiegały według podobnego harmonogramu. Na początku wycieczki dzieci dowiedziały się, jak przebiega obsługa interesanta komendy. Następnie podpatrywały co dzieje się na bardzo ważnym stanowisku oficera dyżurnego jednostki, gdzie m.in. przyjmowane są zgłoszenia na alarmowy telefon policji.

W dalszej kolejności goście spotkali się z instruktorem wyszkolenia strzeleckiego policjantów, które odbyło się oczywiście w nowoczesnej, podziemnej strzelnicy. Niemniejsze emocje budziła wizyta w pokoju techników kryminalistyki, gdzie można było się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat tej wyspecjalizowanej dziedziny policyjnej służby. Jednak najbardziej ekscytującym było spotkanie z przewodnikiem policyjnego owczarka patrolowo-tropiącego oraz wysłuchanie pogadanki na temat zachowania niezbędnych zasad ostrożności w kontakcie ze zwierzętami, zwłaszcza nieznanymi. Dzieci zwiedzały pomieszczenia jednostki: siłownię, budynek oraz zaplecze, gdzie na co dzień mieszkają czworonożni pomocnicy policjantów oraz m.in. "niebieski pokój" dziecięcy, w którym chciały się rozgości na dłużej.

Na zakończenie wizyty policjanci przypomnieli dzieciom o najważniejszych zasadach, do których należy się bezwzględnie stosować, aby nie narazić siebie oraz innych na niebezpieczeństwo na drodze oraz w jej pobliżu. Funkcjonariusze upominali przy tym, aby uczniowie zawsze byli wyposażeni w elementy odblaskowe  to nie tylko poruszając się drogą, gdzie nie ma chodników, ale także w mieście.

Wszyscy uczestnicy wycieczek otrzymali od policjantów serduszkowe, zapachowe zawieszki do samochodu, aby mogli je podarować bliskiej osobie kierującej autem, w ramach promowania bezpiecznych zachowań wobec pieszych na drodze. Dzieci z zadowoleniem podziękowały policjantom za, jak mówiły -„świetną wycieczkę” i do tego obdarowały gospodarzy pięknymi laurkami.

Autor: asp. szt. Anna Kozłowska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony