Warsztaty szkoleniowe w ramach programu "Pomosty dla Żaka"
Data publikacji 01.07.2008
Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy zorganizowało w dniach 13-15.06.2008 r., w Ośrodku SAMBA w Kręgu, warsztaty integracyjne pn. „Problematyka uzależnień - diagnoza problemów i przeciwdziałanie w ramach ...
Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii Oddział w Bydgoszczy zorganizowało w dniach 13-15.06.2008 r., w Ośrodku SAMBA w Kręgu, warsztaty integracyjne pn. „Problematyka uzależnień - diagnoza problemów i przeciwdziałanie w ramach współpracy międzyinstytucjonalnej” w ramach programu „Pomosty dla żaka” dofinansowanego przez Kujawsko – Pomorski Urząd Marszałkowski, ze środków Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień.
Warsztaty realizowane były we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i Collegium Medicum w Bydgoszczy – UMK w Toruniu i miały na celu zapoznanie uczestników ze specyfiką pracy różnych grup zawodowych w kontekście pomagania osobom uzależnionym i ich rodzinom.
Warsztaty realizowane były we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i Collegium Medicum w Bydgoszczy – UMK w Toruniu i miały na celu zapoznanie uczestników ze specyfiką pracy różnych grup zawodowych w kontekście pomagania osobom uzależnionym i ich rodzinom.
W warsztatach wzięło udział 40 osób m.in. studenci kierunków pedagogicznych, psychologicznych, medycznych, a także pedagodzy, kuratorzy i lekarze. Warsztaty prowadzone były przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy, kuratorów i lekarzy, obejmowały m.in. zagadnienia dotyczące pierwszego kontaktu z pacjentem młodocianym i rodziną, rozumienie problemów i diagnoza zaburzeń, postępowania w przypadku zatruć substancjami psychoaktywnymi, przestępczości narkotykowej i procedur współpracy z Policją, dozorem i procedurami kuratorskimi wobec osoby uzależnionej.
Rozwiązywanie problemów uzależnień wymaga współdziałania szeregu instytucji: pomocy społecznej, policji, straży miejskiej, wymiaru sprawiedliwości, oświaty, służby zdrowia, organizacji pozarządowych, dlatego też spotkanie stanowiło doskonałą okazję do integracji środowiska i tym samym zwiększenia efektów oraz zakresu podejmowanych działań, umożliwienia płynnego przepływu informacji i wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami poszczególnych instytucji, a przede wszystkim wypracowania wspólnych metod pracy na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom.
Podczas warsztatów przygotowany został program edukacyjny, w ramach kampanii "Pilnuj drinka", uczestnicy mieli okazję ćwiczyć sposoby postępowania w przypadku zatruć narkotykami, zapaści i innych zagrożeń w dyskotekach.
Anna Bigoń
Zespół ds. Funduszy Europejskich
Autor: admin
Publikacja: admin