Wiadomości

Policyjne działania „Bezpieczny weekend-Boże Ciało”

Data publikacji 29.05.2016

Kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają dzisiaj (25.05.16) kolejne działania pod kryptonimem „Bezpieczny Weekend-Boże Ciało”. Akcja potrwa przez cały tzw. długi weekend, aż do niedzieli. Wzmożone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze nie tylko będą kontrolowali prędkość, ale przede wszystkim stan trzeźwości kierujących.

Kolejny długi majowy weekend to czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach, dlatego już dzisiaj (25.05.16) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania ”Bezpieczny Weekend-Boże Ciało”, które potrwają do niedzieli. Akcja ta ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym oraz ograniczenie zdarzeń drogowych, zwłaszcza tych ze skutkiem śmiertelnym.

„Długi Weekend” charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, dlatego też, na drogach należy się spodziewać większej ilości patroli. Podczas akcji policjanci będą korzystali nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory. Na drogach pojawią się także mundurowi na motocyklach.

Policjanci będą reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie. Ujawniać i eliminować z ruchu osoby kierujące pod wpływem alkoholu. Sprawdzać będą także, czy podróżujące autem osoby korzystają z pasów bezpieczeństwa, czy dzieci przewożone są w fotelikach bezpieczeństwa i czy ilość osób zgodna jest z ilością miejsc w pojeździe, jaka została określona w dowodzie rejestracyjnym. Kontrolować będą również stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia. Podczas działań mundurowi nie zapomną o pieszych. Zwracać będą szczególną uwagę na prawidłowość poruszania się ich po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.

W ubiegłym roku podczas „Długiego Weekendu-Boże Ciało” na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 12 wypadków drogowych, w których 2 osoby poniosły śmierć, a 18 zostało rannych. Odnotowano 265 kolizji. Ponadto, policjanci zatrzymali 115 osób kierujących pod wpływem alkoholu.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i prawidłowe zachowanie na drodze! Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, jako uczestników ruchu drogowego, zależy w głównej mierze od nas samych! Brak należytej ostrożności i wyobraźni może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń!


Zakazy w ruchu drogowym w okresie Bożego Ciała

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:
   

data od godziny do godziny uwagi
25 maja 2016r. 18:00 22:00 dzień poprzedzający
26 maja 2016r.  8:00 22:00 dzień Bożego Ciała

 

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: Kamila Ogonowska

Powrót na górę strony